Zacher Gábor a portfolio.hu -nak beszélt arról, hogy továbbra sem értik, miért nem ismerhetik meg az új koronavírusos betegek oltási adatait. Ahogy fogalmazott, így most ő és a kollégái továbbra is a sötétben tapogatóznak. "Az EESZT-ből (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) 2 perc alatt le lehetne hívni azokat az adatokat, hogy az új betegek közül mennyien oltottak és mennyien nem. A vakcinák hatékonyságáról is lehetne egyfajta képet kapni. Ezzel szerintem nem sértenénk semmilyen személyes adatot" - érvelt az oltási nyilvánosság mellett a szakember.
Nincs alternatívája az oltásnak
Tájékoztatás híján jelenleg az egymás közötti információcseréből az derül ki, hogy az intenzív osztályra kerülő minden 5. nem oltott betegre jutott 1 beoltott páciens. "A delta variáns reprodukciós rátája már 6-os, egy átlagos vírusé 1-es. A lappangási ideje is nagyon lerövidült a korábbi variánsokhoz képest" - mondta el újabb tapasztalatait Zacher doktor, aki hozzátette: jelenleg nincs alternatívája az oltásnak a koronavírus elleni küzdelemben.
Ez is a delta tünete lehet
A delta variánssal kapcsolatban azt is megemlítette Zacher Gábor, hogy a szem- és kötőhártya-gyulladás az egyik legújabb jele annak, ha valaki ezzel a mutációval fertőződött meg - ennél frissebb szimptómát a már ismert tüneteken kívül nem tudnak az orvosok. A szakember egyébként legalább a tömegközlekedésben, az üzletekben, az irodákban és más nyilvános zárt terekben visszahozná a kötelező maszkviselést, hogy lassuljon a járvány terjedési sebessége.
A koronavírus-járvány negyedik hullámának jelentkezéséig sikerült viszonylag gyorsan elérni a hazai lakosság 60 százalékos átoltottságát. Ez az arány azonban nem elegendő ahhoz, hogy megakadályozzuk a további nagyszámú megbetegedést és halálozást - figyelmeztetett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). Mutatjuk, az akadémia állásfoglalása szerint hogyan lehetne megfékezni a negyedik hullámot .