Diszkriminatív lehet a védettségi igazolvány

Politikai, járványügyi és gazdasági célokat szolgálhat az oltási igazolás, ám amíg nem fér mindenki hozzá a koronavírus elleni vakcinákhoz, addig bevezetése diszkriminatív lehet - véli Gervai Nóra jogász, egészségpolitikai szakértő.

Amíg nem fér hozzá mindenki a koronavírus elleni oltáshoz, addig diszkriminatívak lehetnek a beoltottak és betegségen már átesett emberek számára megadott esetleges kedvezmények - mondta az InfoRádióban Gervai Nóra jogász, egészségpolitikai szakértő. Emlékeztetett, egyelőre nem ad kiváltságokat a védettnek minősülők számára a dokumentum, ám a nyitással kapcsolatos nemzeti konzultációra válaszolva 340 ezer ember mondta, hogy megfontolandónak tartaná a "vakcinaútlevél" bevezetését.

Kállainé Markó Henriette ápoló beolt egy pedagógust a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni Comirnaty-vakcina első adagjával a szolnoki Hetényi Géza Kórházban kialakított oltóponton.
Kállainé Markó Henriette ápoló beolt egy pedagógust a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni Comirnaty-vakcina első adagjával a szolnoki Hetényi Géza Kórházban kialakított oltóponton. Fotó: MTI/Mészáros János

Hármas célja van a védettségi igazolványoknak

Kik kaphatnak védettségi igazolást?

  • a beoltottak
  • a betegségen igazoltan átesettek (azaz, akik bekerültek a rendszerbe pozitív PCR-tesztjük miatt)
  • akik utólag tudják szerológiai teszttel bizonyítani védettségüket
  • A szakember a konzultáció eredményére utalva elmondta, az oltási igazolásoknak egyrészt politikai célja van, másrészt viszont járványügyi. Szerinte ez egyfajta nyomásgyakorlás arra, hogy minél többen oltassák be magunkat. Harmadik célként pedig a gazdaság újranyitását említette. Ám, mint mondta, "minden esetben, ha az emberi jogi aspektusból indulunk ki, azt kell megvizsgálni, hogy szükséges és arányos-e az említett céloknak az eléréséhez a vakcinaútlevél bevezetése. Az, hogy a nem oltottakat ily módon esetleg megkülönböztessük a védett személyektől." A védettség fogalmáról szólva megjegyezte, elgondolkodtató, hogy a védettségi igazolást akár az első oltás után is megkaphatják az emberek, annak ellenére, hogy a jelenleg forgalomban lévő koronavírus elleni vakcinák mindegyike csak a második dózis után éri el a kívánt hatást, és még ez sem igazolja azt, hogy nem fertőz tovább a beoltott.

    Nem ez az egyetlen megoldás

    Orbán: ennyi beoltott kell az éttermek újranyitásához - részletek!

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    Az InfoRádiónak nyilatkozó jogász szerint, amíg legalább azok, akik regisztráltak az oltásra, nem tudják beoltatni magukat, addig a megkülönböztetés diszkriminatív lehet. Megjegyezte, úgy tűnik, a gazdasági nyitás szükségességére vonatkozó iparkamarai vélemény - akik már megkapták az oltásokat, vagy átestek a betegségen, mehessenek például étterembe - nem ellentétes mindezzel. Csakhogy ebben az esetben Gervai Nóra szerint azt kellene megvizsgálni, hogy a korlátozás azok tekintetében, akik nem védettek, arányos és szükséges-e. "Az arányosság alatt azt kell vizsgálni, hogy vannak-e más intézkedések, amelyekkel egy ilyen intézkedéscsomag kiváltható" - magyarázta, példaként gazdaságélénkítő vagy az érintett szereplőket (éttermek) helyzetbe hozó segítő csomagokat említette, amik átmenetileg ezt a problémát valamilyen szinten orvosolni tudnák.

    A szakember megjegyezte, a jelenlegi adatok szerint a magyar lakosság 55 százaléka fel akarja venni az oltást, a nyájimmunitáshoz mintegy 70 százalék kell. "Az időtartamra, amíg az 55-ről a 70-re eljutunk, van-e értelme egy ilyen komplex rendszert bevezetni" - vetette fel a szakember.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +6 °C
    Minimum: -1 °C

    Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.