A Magyarországon jelenleg épülő Nemzeti Oltóanyaggyár alkalmas lesz a koronavírus elleni kínai vakcina előállítására is - idéztük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert korábbi cikkünkben . Mint kiderült, a magyar-kínai együttműködés a jövőben folytatódni fog, az új típusú koronavírus elleni oltóanyagok terén is, Magyarországon ugyanis átveszik majd a Sinopharm teljes gyártási technológiáját.
Duda Ernő az RTL Híradóban nyilatkozott a fejleményekről: a virológus indokolatlannak tartja, hogy a kormány éppen a kínai vakcina gyártási technológiáját veszi át. "Szakmailag mindenképpen sokkal primitívebb és kevésbé használható, mint a többi technológiával készülő vakcina" - fogalmazott a szakember.
Ez a technológia a legkorszerűbb
Duda Ernő szerint hosszú távon sokkal több előnye lenne a Pfizer-BioNTech cég technológiáját megszerezni, mert az mRNS-alapú vakcinákat nemcsak az új koronavírus, hanem módosításokkal más vírusok ellen is lehet alkalmazni - ráadásul magyarok fejlesztették ki. "Az alapelvet Karikó Katalin fedezte fel, a lipidnanorészecskék felhasználását pedig Pardi Norbert, tehát ez azt jelenti, hogy a magyar kutatóknak meghatározó szerepük volt ennek a kifejlesztésében. Nem világos előttem, hogy akkor miért nem a legkorszerűbb technológiát próbáljuk itt alkalmazni, hogy ha ez valamilyen módon mégis csak Magyarországnak a nevéhez fűződik" - így Duda Ernő.
Többféle oltóanyagot is gyártanak majd
Az RTL Klub megkereste az ügyben az Innovációs és Technológiai Minisztériumot is: azt a választ kapták, hogy a gyárban több oltóanyagot, köztük a még fejlesztés alatt álló magyar koronavírus-vakcinát is gyártják majd, a többi vakcina hazai gyártásával kapcsolatban azonban egyelőre még zajlik a szakmai előkészítés.
Ezen a héten is közzétette a szennyvízvizsgálatok eredményeit a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). A friss minták alapján további csökkenés látszik a koronavírus-koncentrációt illetően, de két város még mindig kilóg a sorból. Kattintson !