Az elmúlt tíz év legkomolyabb influenzajárványáról cikkezik a sajtó Horvátországban. Délnyugati szomszédunknál a megbetegedések száma és intenzitása is átlag fölötti, illetve orvoshoz is egyre nagyobb arányban fordulnak az emberek. Bár az influenzajárványt még alig egy hete jelentették csak be, a háziorvosok szerint a tendencia itthon is megfigyelhető.
Súlyosabb tüneteket okoz
Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint Magyarországon még az influenza olyan korai szakaszában vagyunk, ami alapján nehéz jóslatokba bocsátkozni a várható betegszámot illetően. Két dolog viszont valóban aggodalomra ad okot. Az egyik az influenza déli féltekén megfigyelt intenzitása. Az európai országok az influenzát okozó vírustörzsek terjedésére a déli féltekén fél évvel korábban már lezajlott járvány alapján következtethetnek. Nagyjából ugyanarra a járványra kell ugyanis felkészülniük az északi féltekén élőknek is valamikor január és március között. Az előző időszakban Ausztráliában igencsak heves, a korábbiakhoz képest nagyobb betegszámmal járó influenzajárványról adtak hírt, ami arra enged következtetni, hogy a vírusok nálunk is nagyobb károkat fognak okozni.
Az elmúlt néhány nap magyarországi tapasztalatai sem túl biztatóak. "Az idei influenzajárvány a megszokottnál is erősebb tünetekkel jár, sokkal több a tartósan magas lázzal orvoshoz forduló gyermek, a tünetek hevesebbek és erősebbek annál, amit az elmúlt években megszoktunk" - mondta el a HáziPatika.comnak Dr. Póta György. Hozzátette azonban: korai még egyértelmű következtetéseket levonni az előttünk álló járvány súlyosságáról vagy a szövődményes esetek számáról.
Az influenzajárvány minden évben változik egy kicsit, ezért is szükséges rendszeresen új oltóanyagot gyártani a megfékezéséhez. Ha egy adott évben egy olyan vírus dominál, amely a korábbi néhány évben kevésbé fordult elő, rendszerint a megbetegedések száma is emelkedik, hiszen a lakosság is elveszítette az ellenállóképességét vele szemben. Úgy tűnik, idén az influenza A víruscsoportja a felelős a legtöbb megbetegedésért, ami az előző években ritkább volt, ez is magyarázhatja a hevesebb tüneteket és a több megbetegedést - magyarázta a szakember.
Hogyan kerüljük el az influenzát?
Védőoltás még most is igényelhető, fontos azonban tudni, hogy a vakcina csak két héttel a beadását követően fejti ki védőhatását , addig a beoltott emberre is ugyanolyan veszélyes a vírus, mint bárki másra. Dr. Póta György szerint a legjobb ezért az lenne, ha minden évben már jóval a járvány előtt beadatnák azt legalább a krónikus betegek és a gyenge immunrendszerű emberek - így az idősek, a kisgyermekek, illetve bizonyos gyógyszeres kezelés alatt állók.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint a kisgyermekes családoknak különösen fontos betartani néhány higiéniai alapszabályt a következő hetekben. A gyakori és alapos kézmosás segít megszabadulni a kezünkön tanyázó kórokozóktól, de kerüljük a zsúfolt helyeket is, főleg ha kisgyerekkel vagyunk. Ha már elkaptuk a vírust, pihenjünk minél többet, a betegséget ugyanis csak a szervezetünk tudja legyőzni, mentesítenünk kell tehát minden egyéb megterheléstől. Érdemes megnövelni a vitaminbevitelt , és fogyasszunk a megszokottnál is több folyadékot!