A 21 éves Kyler Baughman Facebook-profilja alapján majd kicsattant az egészségtől. Pennsylvaniában élt és gyermekkora óta aktívan sportolt, az iskola után személyi edzőként is dolgozott. Karácsony előtt influenzás tünetekkel és kissé fáradtan látogatta meg a családját, néhány nappal utána pedig már erősen köhögött, és mellkasi fájdalmakra panaszkodott. 27-én a Westmorelandi Kórház sürgősségi osztályára szállították, ahol 24 órán belül elhunyt. Halálát az influenza miatt kialakult szeptikus sokk okozta - számolt be az esetéről a Washington Post .
A szepszis a szervezet fertőzésre adott, de nem megfelelő válaszreakciója, amely kontrollálatlan, ezért a szervezet magát is károsítja. Ezt a reakciót egyes kórokozók, vagy azok mérgező termékeinek a vérkeringésbe juttatása okozza. Az influenza vírusán kívül más kórokozók, baktériumok és gombák is kiválthatják mindezt. Alacsony vérnyomás mellett ez az állapot szeptikus sokkhoz vezethet, melynek hatására a belső szervek vérellátása romlik vagy teljesen le is áll. Ez pedig - ahogy a 21 éves férfi esete is mutatja - rövid idő alatt életveszélyes állapotot eredményezhet.
A Daily Mail Online Baughman mellett több olyan fiatal és életerős embert is bemutatott, akinek az életét az elmúlt hetekben követelte az influenza vírusa. Ilyen a 27 éves Katharine Gallagher is, aki az influenzával orvoshoz is fordult, és különböző készítmények mellett a bakteriális felülfertőzést kezelő antibiotikumot is beszedett. A kezelés ellenére a nő két nap múlva elhunyt, az orvosok szerint az influenza szövődményeként kialakult, akut bronchiális tüdőgyulladásban.
Egészséges ember is belehalhat az influenzába
Köztudott, hogy az influenzavírus az immungyenge állapotú emberek esetén komoly betegséget okozhat. Fokozott veszélyt jelenthet például az idős emberekre, a csecsemőkre, a várandós nőkre, vagy például a krónikus légúti betegségben szenvedőkre. Egyesek olyan készítményeket szednek, amelyek csökkentik az immunrendszer hatékonyságát, emiatt szintén védtelenebbek a fertőzéssel szemben.
"Sajnos elmondható, hogy az influenzafertőzés az egészséges immunrendszerűeket is veszélyezteti. Sok esetben fiatal, egészséges és életerős fiatalok szorulnak intenzív osztályos kezelésre" - mondta el a HáziPatika.com megkeresésére Dr. Román Rita házi gyermekorvos és gyermektüdőgyógyász. Az egyik fő veszélyforrást az ókori görög irodalomban hübriszi gőgként számon tartott jellemhiba jelenti, vagyis az, hogy a fiatal felnőttek (elsősorban a férfiak, akik több kutatás szerint sem szívesen látogatják a háziorvost) úgy vélik, szervezetük fel van vértezve mindenfajta kórokozóval szemben. Emiatt kevésbé óvatosak, betegen is jobban terhelik a szervezetüket, és sok esetben az orvos javaslatait sem követik, így a vírus náluk sokkal komolyabb pusztítást visz véghez.
"A fiatalabb emberek hajlamosak jobban túlhajtani magukat, míg az idősebbek, illetve krónikus betegséggel küzdők óvatosabbak, illetve nagyobb arányban fel is veszik az oltásokat" - magyarázta Dr. Román Rita. Hozzátette: az orvosok nagy része sem promótálja az oltást a fiatal és életerős embereknek (leszámítva bizonyos munkakörben, például az egészségügyi dolgozókat).
Két hét kell, hogy az oltás védelmet nyújtson
A védőoltások csak az adott szezonban nyújtanak védelmet, azt évente más komponensekből vegyítik. Minden évben újfajta oltás van, melyet a déli féltekén járványt okozó vírusok alapján állítanak össze, várhatóan ezek söpörnek ugyanis végig az északi félteke országain is. Mivel pusztán csak következtetni tudnak a járványt okozó vírusokra, így az oltás sem nyújthat száz százalékos védelmet mindenkinek. Az idei oltás egy négykomponensű vakcina, melynek hatékonyságát csak a járvány kitörésekor lehet majd felmérni - mondta az orvos.
A járvány pedig január 24-én meg is érkezett: az Emberi Erőforrások Minisztériumának Kórházhigiénés és Járványügyi Felügyeleti Főosztálya szerint a megbetegedések száma átlépte a járványküszöböt. Január 15-21. között az előző hetinél 32,7 százalékkal többen, azaz 16 850 ember fordult influenzaszerű tünetekkel orvoshoz. Százezer lakosra vetítve Budapesten, illetve Pest és Fejér megyében a legmagasabb a megbetegedések száma, Csongrád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyében a legalacsonyabb.
Az oltást felvenni talán még ilyenkor sem késő, két hét szükséges azonban, amíg az oltóanyag kialakítja az immunitást, ez idő alatt az adott személy védtelen marad a betegségtől. Ezért aki még fontolgatja az oltás igénylését, annak minél hamarabb döntést kell hoznia - hangsúlyozta Dr. Román Rita.