A járvány 80-as és 90-es években nagyjából évi ezer emberrel végzett, majd az antiretrovirális gyógyszerek bevezetése óta folyamatosan csökkent az esetek száma. Ezek a gyógyszerek lehetővé teszik, hogy a HIV-fertőzötteknek, hogy hosszú és egészséges életét éljenek. A diagnosztizált AIDS-esetek száma mostanra olyan alacsonyra csökkent Ausztráliában, hogy gyakorlatilag eltűnt a betegség az országból - írja az Index .
Ez nem jelenti a "korunk pestiseként" is nevezett AIDS-járvány végét: a szakemberek szerint a HIV-fertőzöttek száma továbbra is probléma, hiszen évente ezer új esetet diagnosztizálnak, ráadásul minden tizediket előrehaladott stádiumban. Mivel az emberek ritkán járnak szűrővizsgálatokra, így a fertőzöttségükre sem derül fény - sokan már csak az AIDS stádiumában szembesülnek az érintettségükkel.
A világjárvány a nyolcvanas évek elején, San Franciscóból indult ki. Kezdetben a fertőzés főként a homoszexuális férfiakat, az intravénás kábítószer-élvezőket és azok szexuális partnereit támadta meg, illetve a transzfúzióban vagy más vérkészítmény-kezelésben részesülő betegek (pl. vérzékenyek) fertőzése volt. Mivel a fertőzés és a megbetegedés között sok év telik el, a betegség akadálytalanul terjedhetett el a világon. Mára már a gyakoriságot az erősen fertőzött területek földrajzi elkülönülése és a nemi különbségek megszűnése jellemzi.
Sokan már csak az AIDS stádiumában szembesülnek az érintettségükkel
Magyarországon az első regisztrált betegtől számolva 2800 fő HIV fertőzöttet és AIDS beteget tartanak nyilván. Az érintettek köre még a 20 évvel ezelőtti Amerikára emlékeztet. A betegeknek csak 17 százaléka nő, 71 százaléka biszexuális vagy homoszexuális. A hazánkban regisztrált betegek 27 százaléka külföldi állampolgár.