Bár a világon már több mint hatmilliárd, koronavírus elleni vakcinát állítottak elő és adtak be, az alacsony jövedelmű országokban a lakosság csupán 1,4 százaléka kapta meg mindkét oltóanyagdózist, míg ugyanez az arány a fejlett országokan 58 százalék - hívta fel a figyelmet Ngozi Okonjo-Iweala, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatója. A G20 csoport kereskedelmi minisztereinek keddi találkozóján éppen ezért a vakcina-protekcionizmus elleni fellépés is fontos téma volt.
Esély a fejlődő országoknak
"Biztosítani kell a COVID-19 elleni oltóanyagok forgalmazását és azt a lehetőséget, hogy e vakcinákat a fejlődő országokban is előállíthassák" - szögezte le a találkozón Franck Riester francia külkereskedelmi államtitkár, aki egyúttal az oltóanyagok szellemi tulajdonjogára vonatkozó szabályozás felülvizsgálatát is sürgette. Úgy véli ugyanis, hogy ez jelentősen megkönnyítené a vakcinagyártást világszerte.
Afrikában is épülhet oltóanyaggyár
Közben az is kiderült, hogy Ruanda, Szenegál és a Dél-Afrikai Köztársaság is felmerült azon afrikai országok nevei között, ahol a Moderna gyógyszergyártó oltóanyaggyárat létesítene. Az amerikai vállalat egyik társalapítója, Noubar Afeyan egy kedden megjelent interjúban azt követően erősítette meg a hírt, hogy egészségügyi szakértők már korábban említették a három országot a vállalat gyártási kapacitásának bővítésével kapcsolatban.
“Számunkra a legfontosabb a működéshez szükséges körülmények biztosítása” - emelte ki Afeyan, példaként említve az egészségügyi ellátórendszert, valamint a klinikai vizsgálatokban segítséget nyújtó szakképzett személyzet fontosságát. "Tudunk olyan országokról, ahol az ellátórendszer igen jó, és már jelezték a terv iránti érdeklődésüket. Fogunk találni partnereket” - tette hozzá, jóllehet további részleteket nem említett. A Moderna bejelentését több afrikai állam közegészségügyi tisztségviselője és kormányzati munkatársa üdvözölte, ám arra is rögtön felhívták a figyelmet, hogy ez nem fog enyhíteni a koronavírus-vakcinák iránti sürgős keresleten.
Nagyjából 140 pedagógus vesztette eddig életét Magyarországon a koronavírus-fertőzéshez köthetően.