Szeptember végén a Janssen koronavírus elleni egyadagos oltóanyagának alkalmazását követően meghalt Szlovéniában egy húsz éves nő vérrögképződés miatt. Az eset miatt az országban ideiglenesen fel is függesztették a vakcina használatát, míg ki nem derül, van-e összefüggés a haláleset és a vakcina felvétele között. A mostani szakbizottsági ajánlás szerint pedig írásos hozzájárulást kérnének a Janssen- és az Astrazeneca-féle oltások beadása előtt, és csak az mRNS-alapú vakcinákat adhatnák be korlátozások és feltételek nélkül.
Így áll most az átoltottság és a járványhelyzet
A valamivel több mint kétmillió lakosú országban péntekig 1,13 millióan kaptak COVID-19 elleni védőoltást, közülük 1,03 millióan már a második adagot is felvették. Ez azt jelenti, hogy eddig az oltásra jogosult lakosság 54, illetve 49 százaléka kapott vakcinát.
Az egészségügyi miniszter, Janez Poklukar szerint a járványhelyzet jelenleg stagnál az országban. Véleménye szerint ez a szigorú intézkedések következménye, amelyek nélkül sokkal rosszabb lenne a helyzet a kórházakban.
Szigorú szabályok vannak érvényben
Szlovéniában szeptember közepétől mindenkinek rendelkeznie kell QR-kóddal ellátott COVID-igazolvánnyal az állami és a magánszektorban egyaránt. Novembertől pedig az állami hivatalokban már nem lesz elég a negatív teszt: csakis az oltást vagy a gyógyulást tanúsító igazolással végezhetik a munkájukat az ott dolgozók.
A koronavírus ellen beoltottak négyszer kisebb arányban fertőződtek meg és hússzor kisebb arányban haltak meg a COVID-19-betegség következtében Romániában, mint a beoltatlanok - derült ki a közegészségügyi intézet (INSP) összegzéséből.