Jelentésük szerint, mindkét járvány összefüggésbe hozható 2009-2010-ben importált görögszéna magokkal.
A német járványban több mint négyezren fertőződtek és negyvennyolcan haltak meg. A vizsgálatok a járványt egy alsó-szászországi babcsíra-üzemre vezették vissza.
A bordeaux-i járvány tizenöt embert érintett, és a Thompson and Morgan brit cég által forgalmazott magvakkal hozták összefüggésbe, bár a vállalat szerint ezt semmilyen bizonyíték nem támasztja alá.
Mindkét járványt az E. coli baktérium egyik ritka törzse, az O104:H4 okozta. Az ECDC szerint a törzs annyira ritka emberekben, hogy a járványok valószínűleg nem elszigetelt esetek voltak, hanem mindkettő csírázó magvakkal hozható összefüggésbe. A központ jelentése szerint a német járvány 2010-ben Egyiptomból importált magvakból indult ki, a bordeaux-i járványt pedig 2009-ben Egyiptomból Nagy-Britanniába, majd onnan Franciaországba eladott magvakkal hozták összefüggésbe. A szakértők szerint a halálos E. coli törzs további járványaira lehet számítani, mivel az esetlegesen fertőzött magvak más szállítmányai is jelen lehetnek az Európai Unióban vagy azon kívül is.
Az ECDC és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nyomatékosan javasolja a fogyasztóknak, hogy kerüljék a csírák termesztését saját fogyasztásra, valamint a nyers csírák és csíráztatott magvak fogyasztását.