A Dnevnik című szlovén napilap által végzett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 60 százaléka támogatná a kormány azon döntését, miszerint azok, akik nincsenek beoltva és nem is estek át a fertőzésen, ne járhassanak munkába és ne végezhessenek egyéb aktivitást, negatív teszt felmutatása ellenében sem. A mindenkire vonatkozó, teljes lezárások lehetőségével ugyanakkor mindössze 20 százalék ért egyet.
A szlovén kormány egyébként a múlt hónapban kötelezővé tette az állami hivatalok alkalmazottai számára az oltást, amennyiben még nem estek át a koronavírus -fertőzésen, az alkotmánybíróság azonban nemrég ideiglenesen felfüggesztette a rendeletet. A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 1,2 millióan kaptak védőoltást, 1,1 millió személynek már a második adagot is beadták. Ez a beoltható lakosság 57, illetve 54 százaléka.
A horvátok már bekeményítettek
Horvátországban keddtől kötelező a koronavírus elleni védettségi igazolás az állami szférában. Azoknak, akik nem kaptak oltást, és nem is estek még át a fertőzésen, hetente kétszer kell teszteltetniük magukat. Az új rendelet azonban okozott némi fennakadást az országban: sokan nem tudtak tesztet végeztetni, mert a tesztelőhelyek nem voltak felkészülve a nagy érdeklődésre. Ugyanakkor voltak olyanok is, akik megtagadták a tesztelést - nekik távol kell maradniuk a munkahelyükről. A valamivel több mint négymilliós Horvátországban egyébként eddig több mint 2 millióan kaptak legalább egy COVID-19 elleni védőoltást. Ez teljes lakosság 50, míg a felnőtt lakosság 60 százalékát teszi ki.
Ilyen a helyzet a románoknál
Romániában már október végétől csakis védettségi igazolvánnyal léphetnek be az ügyfelek a nyilvános helyek beltéri helyiségeibe. Az alkalmazottak jogait azonban kizárólag törvény korlátozhatja, ezzel kapcsolatban pedig még nem született döntés.
Az országban egyébként már tetőzött a koronavírus-járvány negyedik hulláma: a napi esetszámok negyedik hete, az elhalálozásoké pedig két hete csökkennek. A tetőzés óta 20 ezerről 14 ezerre esett vissza a kórházi kezelésre szoruló fertőzöttek száma, az intenzív terápiás részlegek azonban a legtöbb kórházban még mindig tele vannak.
Jelentősen felpörgött a koronavírus-járvány Magyarországon, folyamatosan "izzanak a vonalak" a mentőknél. Az átlagoshoz képest majdnem másfélszer több esethez riasztják őket naponta, és emellett több tízezer tesztet is elvégeznek egy-egy szolgálat alatt. Most a lakosság segítségét kérik .