Világszerte legkevesebb 6,7 millió ember fertőződött meg tavaly, illetve 110 ezer ember halt meg a betegség miatt, többségük gyermek volt - közölte a WHO. A szervezet eredetileg azt remélte, hogy 2020-ra teljesen sikerül kiirtani a kanyarót a világban.
"2000 óta kétségkívül nagy előrelépések történtek" - mondta Martin Friede, a WHO oltóanyag szakosztályának szóvivője. A fertőzések száma azóta 85 százalékkal csökkent: az amerikai járványügyi központ (CDC) és a WHO adatainak egyik legfrissebb elemzése szerint 21 millió ember életét sikerült ezzel megmenteni. "Ugyanakkor saját sikerünk áldozataivá váltunk" - jelentette ki Friede. A szakértő ezt azzal indokolta, hogy sok szülő alábecsüli a kanyaró jelentette veszélyeket az olyan fejlett országokban, mint például Németország.
A kanyaró erősen fertőző betegség, amely az esetek többségében ugyan gyógyítható, de halálos kimenetelű komplikációk is előfordulhatnak. 2017. október eleje és 2018. szeptember vége között az Európai Gazdasági Térségben (EGT), illetve az Európai Unió tagállamaiban több mint 13 ezer kanyarós esetet regisztráltak az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint. Európában különösen Görögországban, Romániában, Szlovákiában, Olaszországban és Franciaországban volt sok megbetegedés.
A vizsgált időszakban Görögországban volt a legmagasabb a megbetegedések arányszáma, egymillió lakosra 283,1 kanyarós eset jutott. Az érték Dániában volt a legalacsonyabb, ahol egymillió főre egy megbetegedés jutott. A német kanyaró- és rózsahimlő-ellenőrző bizottság (NAVKO) adatai szerint a WHO európai régiójához tartozó 53 államból 37-ben sikerült teljesen felszámolni a kanyarót.