Beszéddel is terjedhet
A betegség cseppfertőzés útján terjed, emberről emberre. A baktériumot, tehát a Mycobakterium tuberculosist Robert Koch fedezte föl, és Koch-bacilusnak is hívják. Akkor fertőző egy beteg ember, ha bizonyos számú bacilust ürít a légúti nedveiből. Ez nem jelenti azt, hogy köpködnie kell az illetőnek, mert az egyszerű beszéd, tüsszentés és köhögés közben mindegyikünknek távozik a légútjaiból, a szájából bizonyos mennyiségű váladék. Ha a baktériumok száma ebben a váladékban eléri azt a kritikus tömeget, akkor fertőzőnek tekintik a beteget.
A tbc-s, fertőző állapotú betegeket kórházban kezelik egészen addig, amíg meg nem szűnik az illető fertőzőképessége. Ez praktikusan azt jelenti, hogy az illető néhány hétig nem hagyhatja el az intézményt, tehát tulajdonképpen a fertőzőképesség idejére be van zárva. Ez mindenki érdeke: a betegé is, hiszen így minden ellátást megkap, és a társadalomé is, mert így csökken a kórokozó továbbadásának veszélye.
Kezelés: a pontosság életmentő lehet!
A kórházi kezelés hatalmas előnye az, hogy ellenőrzött: a beteg reggel, délben és este az egészségügyi személyzet előtt nyeli le a számára kijelölt gyógyszert. Ezt az ellenőrzött kezelést kellene folytatni a járóbeteg-ellátásban is, de ott ez nem valósul meg, pedig a kórházi kezelést követően még több hónapig, (általában 4-6 hónapig) kell szedni - az egyébként ingyen kapott - tablettákat. Minél korábbi stádiumban kezdik a kezelést, annál nagyobb az esély a gyógyulásra, és annál rövidebb ideig tart a gyógyszerelés.
Előfordul, hogy egy egészséges ember rögtön egy ilyen extrém módon rezisztens törzzsel fertőződik meg, és akkor rögtön bajba kerül az orvos, mert az általánosan használt hatóanyagok nem segítenek.
A tbc multirezisztens formáinak száma az elmúlt években 5-7 százalékra emelkedett, körülbelül félmillióan szenvedhetnek gyógyszereknek ellenálló tbc-törzstől. A gyógyszer-rezisztens esetek majdnem fele Kínában és Indiában fordult elő, de gyakori Oroszország északnyugati részén is.
Míg a szabványos gyógyszerekkel végzett terápia körülbelül 20 dollárba kerül, a multirezisztens típusok kezelése akár 5000 dollárra is rúghat - hívja fel a figyelmet Matteo Zignol, a WHO-nak készített tanulmány társszerzője.
Tbc-s vagyok?
Nincs specifikusan olyan tünet, amire a tüdőgyógyászok azt mondanák, hogy az illető biztosan tbc-s. Általában képalkotó eljárással, illetve a baktérium kimutatásával igazolják a diagnózist. Olyan eset is van, amikor a kórokozót nem sikerült kimutatni, de minden más jel arra mutat, hogy a beteg (már nem fertőző módon) tbc-s. Ilyenkor is adnak antituberkolotikumot, és ha a beteg meggyógyul, akkor tbc-s volt.
Ugyanakkor jó tudni, hogy Európa nyugati szélén 10 százezrelék alatti az előfordulás. Nálunk azért magasabb a fertőzöttek száma, mert Ukrajnában, Romániában, Bulgáriában több a beteg, márpedig onnan gyakori a betegség behurcolása. A tüdőgyógyász szakma már többször próbálkozott azzal, hogy a betelepülők számára tegyék kötelezővé a tbc-szűrést (tüdőszűrést), ám emberi jogokra hivatkozva mindig elutasította a kérést az államigazgatás.
Pedig egyetlen fertőzött beteg évente 15 további embernek is tovább adhatja a betegséget.
Kiket veszélyeztet?
Általában a rosszabb életkörülmények között élők között gyakori ez a fertőzés, de ez nem minden esetben van így. Tulajdonképpen bárki megfertőződhet, ha az immunrendszere éppen nem képes hatékonyan ellenállni a kórokozók támadásának.
Jó körülmények között élő, magas iskolázottságú betegeket is kezeltek már Magyarországon, és gyakori a viszonylag fiatal beteg is. Fertőzésre hajlamosít az alkoholizmus, a kábítószer-fogyasztás, sőt a cukorbetegség is. Kutatók nagyobb számban találtak tbc-s betegeket a HIV-fertőzöttek között is, illetve a szilikózis-betegségben szenvedőknél.
Mire jó a gyermekkori oltás, a BCG?
"A BCG oltás nem nyújt életre szóló védettséget a tbc ellen, nem is ezért adjuk, hanem azért, hogy kivédjük a gyermekkori miliáris tbc-t (ezt a legrosszindulatúbb lefolyású tbc, sok halálesettel) és a Mycobakterium tuberculosis által okozott agyhártyagyulladást.
Ennek a követelménynek és elvárásnak az oltóanyag tökéletesen eleget is tesz" - mondta a HáziPatika.com-nak dr. Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője, aki hozzátette, hogy Magyarországon - Európában egyedülálló módon - 1996 óta évente 5-10 százalékkal, töretlenül csökken a tuberkulózisos megbetegedések száma.