A jelentés szerint a kór terjedése májusban érte el tetőpontját. Januártól júliusig több mint 5,7 millió megbetegedés és 1855 haláleset történt, Thaddee Ndikumana egészségügyi miniszter ugyanakkor tagadta, hogy járvány lenne az országban. "2017-ben maláriajárványt jelentettünk, akkor hat hónap alatt több mint 4,9 millió megbetegedés volt, és 4500-an haltak bele a betegségbe" - közölte a miniszter.
A kormány számos erőfeszítést tett a betegség terjedésének megakadályozására, például rovarirtóval kezelt moszkitóhálókat juttattak a lakosságnak. A miniszter szerint a megbetegedések számának emelkedésének oka az általános éghajlatváltozás , ugyanis hosszabb lett az esős évszak, valamint magasabb a hőmérséklet a szokásosnál. Emellett vélhetően a rizstermesztés bővülése is hozzájárult a moszkitók számának növekedéséhez.
A malária tünetei és kezelése
A betegség neve az olasz (latin) eredetű "mal aria", vagyis "rossz levegő" kifejezésből származik. A betegségről ugyanis úgy tartották, hogy a mocsarak kigőzölgéséből származik. Ma már tudjuk, hogy nem a poshadt víz, hanem az ilyen mocsaras helyeken fellelhető szúnyog közvetíti a maláriát. A malária a nőstény Anopheles szúnyog csípése által emberről emberre terjedő egysejtű (Plasmodium) által okozott súlyos betegség.
A tünetek általában a fertőző szúnyogcsípés után 10-35 nappal jelennek meg. Kezdetben hőemelkedés, fejfájás, izomfájdalmak, hidegrázás és rossz közérzet a jellemző. Az első tünetek 2-3 napig tartanak, és gyakran influenzának gondolják. A malária fő tünete a magas, 41 Celsius-fok körüli láz, amely hullámokban jelentkezik és erős verejtékezéssel jár. Emellett fáradtság, szédülés, ízületi fájdalmak, esetleg száraz köhögés és gasztroenterális panaszok - híg széklet, étvágytalanság, hányinger, hányás és hasi görcsök - is felléphetnek.
Maláriás területen fellépő láz esetén azonnali orvosi vizsgálatra van szükség. Az orvosi segítség megérkeztéig pirimetamint és szulfadoxint vegyen be a beteg. A kezelés attól függ, hogy a betegnek milyen fajtájú maláriája van, egyes típusok ugyanis klorokvin-rezisztensek. Például a Falciparum malariae okozta heveny rohamban a betegnek kinint kell bevennie, vagy intravénásan kinidint kell kapnia. A nem rezisztens eseteket pedig klorokvinnal és primakvinnal kell kezelni.