Most már sok helyen elérhető térítés ellenében a koronavírusteszt, de fontos tudni, hogy nem mindegy, milyen típust végeztetünk el, ha erre szánjuk el magunkat. A legmegbízhatóbb, egyben legköltségesebb és időigényesebb eljárás az úgynevezett PCR-teszt , amikor az orr- és torokváladékból vesznek mintát. Másik gyakori típus a gyorsteszt, ami a vírus antigénjei alapján mutatja ki, hogy valaki fertőzött-e vagy sem. Ez olcsóbb és - nevéből adódón - gyorsabb módszer, ám sok a megbízhatatlan gyártmány közöttük. A mai bejelentés alapján azonban úgy tűnik, magyar kutatóknak sikerült elérniük, hogy csökkentsék a fals eredmények számát. A teszthez vénás vérvétel szükséges, az eredmény néhány órán belül megvan, a gyártását néhány héten belül kezdik el.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere közölte, ez a prototípus egyben azt is jelenti, hogy olyan módszer áll rendelkezésre, amely alapja lehet a szintén hazai oltóanyag kifejlesztésének. A miniszter felidézte, hogy többirányú kutatás indult el a kormány támogatásával, amelynek célja, hogy Magyarország minél előbb önellátó legyen az új koronavírus ellen kifejlesztett vakcina gyártásában. Ennek első lépéseként kötött együttműködési megállapodást a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és a Debreceni Egyetem egy nemzeti oltóanyaggyár létrehozására.
Fontos megismerni a magyar betegek immunológiai válaszát
Mint mondta, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésben, így a hatásos oltóanyag-fejlesztésben, valamint a betegség eredményes kezelésében alapvető fontosságú, hogy megismerhető legyen a vírusfertőzésen átesett magyar betegek immunológiai válasza, mérni lehessen a szervezetben a fertőzésre adott ellenanyag mennyiségét és "dinamikáját". A teszt kifejlesztésében résztvevők a kutatásaikat saját költségvetésből fedezték, azonban a magyar államnak a kötelezettsége, hogy ezeket a kutatásokat a továbbiakban felkarolja és messzemenően támogassa.
Müller Cecília országos tisztifőorvos pedig elmondta, hogy a koronavírus sikeres izolálása és szaporítsa után elkezdődött a vírus genetikai vizsgálata, beazonosítva azokat vírustörzseket, amelyek a magyarországi megbetegedéseket okozták. Jelentős lépésnek nevezte a teszt kifejlesztését és azt mondta, a teszt által mutatott pontos ellenanyagszint meghatározása fontos, mert ez lényeges vizsgálati anyag lesz a vakcinára adott immunválasznál is.