Petrolati professzor a több mint tizenkét órás műszakja kezdetén arról beszélt, minden nap úgy áll munkába munkatársaival együtt, hogy tudják, újabb nehéz nap áll előttük. Az elszántság és a fáradtság keveredik orvosokban és ápolókban, de az embertelen munkatempó, az őket is uraló szorongás és a közöttük is terjedő koronavírus-fertőzés ellenére sem adják fel - fogalmazott.
Aggódnak, hogy nem fogják bírni
A koronavírus-járvány első hulláma után az egészségügyben dolgozók is azt hitték, egy ideig levegőhöz jutnak, de a második hullám fáradtan érte őket - mondta a professzor. "Aggódunk, hogy ez a mostani időszak az elsőnél is hosszabb lesz, és nem fogjuk bírni" - tette hozzá. Az utóbbi hetekben gyorsan toborzott fiatal orvosok érkezése azonban reményt hozott nekik - mondta, hozzátéve, soha nem gondolták volna, hogy egypandémia kell ahhoz, hogy több orvosgeneráció ismét együtt dolgozhasson. Nem titkolta, hogy főorvosként ugyanúgy követi a naponta közölt járványadatokat, mint bárki más. Magyarázata szerint ugyanis a számok alakulásából kalkulálja ki a várható tetőzést, valamint azt, hogy hogyan osszák be az "erejüket". Ő egyébként január-február környékére várja a legerősebb hullámot.
"Nem vehetünk el minden helyet a többiektől"
A főorvos elmondta, hogy az eredetileg is fertőző betegségekre szakosodott Spallanzani-kórház kihasználtsága maximális: mind a 240 ágy foglalt, és a 45 helyes intenzív osztály is megtelt. Így a hármas komplexum másik két kórháza, a San Camillo és a Forlanini intézeteit alakították át COVID-osztállyá az utóbbi hetek betegáradatának ellátására. Mint mondta, tavasszal 4, az utóbbi egy hónap alatt viszont már 8 osztályból lett járványközpont, közöttük a kardiológiából is. Arról is beszélt, hogy bár az olasz fővárosban papíron elegendő ágyat tudnak biztosítani, ez az összes kórház járványközponttá való átalakítását jelentheti. A nem COVID-betegektől azonban nem vehetünk el minden helyet - jelentette ki.
Meglepően hamar jött a 2. hullám
Meglepetésnek nevezte az új típusú koronavírus gyors visszatérését, a második hullám ugyanis az előjelzett november helyett már szeptember végén, október elején megérkezett. A tavaszi hullámhoz képest újdonságnak minősítette a lélegeztetést nem igénylő, mégis kórházi kezelésre szoruló betegek számának rohamos növekedését. Emellett precedens nélkülinek nevezte a saját lakásukban, házi karanténban tartott magányos betegek tömegét, akiknek száma megközelítette a 800 ezret. Veszélyes ennyi beteget magára hagyni - jelentette ki.
A pozitív tesztet ítéletnek veszik a betegek
"Amikor meglátják a teszteredményt, és kiderül, hogy pozitívak, olyan, mintha ítéletet mondanának felettük. Inkább kórházba akarnak menni, mert ott biztonságban érzik magukat. Ezért ostromolják a sürgősségi osztályokat, amikor feltételezett tüneteket észlelnek, nem akarnak egyedül maradni" - mondta a szakember. Úgy véli, a római kormány nem hallgatta meg a szakma nyári vészkiáltásait, amikor az orvosok arra figyelmeztettek, hogy a betegség enyhült ugyan, de nem múlt el.
A segítő szervezetek sem tudják, mi lesz a kijárási tilalom alatt utcán rekedt hajléktalanokkal - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!