Emberek millióit mentheti meg egy új védőoltás

A Chapel Hill-i Észak-Karolina Egyetem és a Vanderbilt Egyetem tudósainak sikerült beazonosítaniuk a dengue-vírus azon részét, amelyet a fertőzés leküzdése közben az egyén védekezőrendszere hatástalanít.

Mint arról Aravinda M. de Silva, a Kalifornia Egyetem mikrobiológiai és immunológiai szakembere beszámolt, az eddigi kutatások főleg egereken végzett kísérleteken során keresték a választ arra, hogyan képes az immunrendszer elpusztítani a dengue-vírust, és azt feltételezték, hogy emberekben mindez ugyanúgy működik. A mostani tanulmány során azonban fény derült arra, mely területet célozza meg az emberi immunrendszer a vírus leküzdése közben, és mint kiderült, ez nem ugyanaz a terület, mint amit az egereknél találtak.

A dengue-láz terjedése az utóbbi évtizedekben igen nagy mértéket öltött, jelenleg már a világ népességének felét veszélyezteti. Az oltás előállítása igen komplikált, mivel a vírusnak négy különféle, bár szorosan összekapcsolódó változata létezik. Amennyiben valaki a fertőzés egyik formájából felépül, örökre védettséget szerez az ellen, ha azonban a másik három változat egyikével fertőződik meg a későbbiekben, azok az átlagosnál súlyosabb tüneteket is előidézhetnek náluk. Amint arról Ruklanthi de Alwis, de Silva egyik munkatársa beszámolt, a szakemberek éppen ezért jelenleg egy olyan vakcina előállításán dolgoznak, amely egyrészt védelmet nyújt a fertőzés ellen, ugyanakkor meggátolja azt, hogy egy újabb fertőzés esetén rosszabbodjanak a tünetek.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című online lap áprilisi számából az is kiderül, hogy a kutatók a vizsgálatok során hét, az utazásuk során dengue-vírussal megfertőződött egyén vérsejtjeit küldték el a Vanderbilt Orvosi Iskolába, ahol dr. Scott Smith és James Crowe beazonosították az azokban található antitesteket, majd további tanulmányozásra küldték azokat az Észak-Kalifornia Egyetemre. A szakemberek úgy találták, hogy az egerek antitestével szemben, melyek a vírus apró részecskéihez kötődnek, az embereké egy komplex szerkezethez kötődik, amely csak a teljesen egyben levő dengue-víruson volt megtalálható.

De Alwis kifejtette, hogy bár a dengue-víruson most először mutatták ki a fenti jelenséget, a HIV- és az úgynevezett nyugat-nílusi vírussal kapcsolatban már múlt évben születtek hasonló tanulmányok. A szakemberek most azon dolgoznak, hogy kiderüljön, vajon a készülőben lévő oltóanyag az egész vírushoz vagy annak csak egy töredékéhez kapcsolódik-e, hiszen ezen múlik, hogy embereken is hatásos lesz-e.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra