A bizottság elnöke bejelentette, hogy az Európai Bizottság 1 milliárd eurót adományoz a koronavírus-járvány elleni küzdelemre. Ezt az összeget mindenekelőtt oltóanyag, továbbá egyéb gyógyszerek kifejlesztésére és a tesztelésre szánják. "Legalább 7,5 milliárd euróra van szükségünk, de talán még többre is. Ki kell fejlesztenünk a vakcinát és mindenki számára elérhetővé kell tennünk" - fogalmazott Charles Michel, a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke. Mint mondta, a válságra adott válasznak arányosnak kell lennie a járvány súlyosságával.
A tagállamok is támogatják a célt
“Történelmi jelentőségű ez a kezdeményezés. Franciaország kiveszi a részét a küzdelemből, csak együtt győzhetünk. Egyedül szembeszállni a vírussal hiba lenne - hangsúlyozta Emmanuel Macron francia elnök, aki fél milliárd euró támogatást jelentett be. Németország pedig 525 millió eurót ajánlott fel. A német kancellár, Angela Merkel szerint globális összefogassal meg lehet nyerni a koronavírus-járvány elleni küzdelmet, azonban még mindig csak erőfeszítések kezdetén vagyunk.
Emellett a spanyolok 125 millió euróval, a visegrádi négyek pedig 3 millió euróval járulnak hozzá a koronavírus legyőzéséhez. Továbbá Olaszország 140 millió euró adományoz a járványügyi felkészüléssel kapcsolatos újításokkal foglalkozó koalíció (CEPI), az Oltóanyag és Immunizációs Világszövetség (Gavi), valamint a Globális Alap és a nemzetközi gyógyszervásárlási mechanizmus (UNITAID) számára, a vakcinakutatás felgyorsítása érdekében. További 10 millió euró hozzájárulást nyújt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számára a legsebezhetőbb országok támogatására irányuló munkájához. Félmillió eurót különít el a koronavírus elleni reagálási mechanizmus globális alapja számára, valamint a következő öt év során 120 millió euró hozzájárulást biztosít az Oltóanyag és Immunizációs Világszövetség (Gavi) globális immunitást célzó törekvésének sikere érdekében.
Ez nem a versengésről szól
A koronavírus legyőzésére szolgáló vakcina kifejlesztése nem az országok közötti versenyről, hanem "életünk legsürgetőbb közös törekvéséről" szól - emelte ki Boris Johnson brit miniszterelnök Az ország 388 millió angol fontot - mintegy 155,5 milliárd forintot - ajánl fel a kezdeményezés keretében.
Információk szerint többek között Kanada, Szaúd-Arábia, a Dél-afrikai Köztársaság, Izrael és Japán is támogatja a kedeményezést a koronavírus elleni közös fellépés sikere érdekében. Az Európai Bizottság kezdeményezésére hétfőn rendezett világszintű adományozó konferencia célja, hogy legalább 7,5 milliárd eurót gyűjthessenek össze a diagnosztikához és kezelésekhez szükséges eszközök, gyógyszerek és vakcinák fejlesztésére és alkalmazására.
Sokkal hamarabb megjelent a koronavírus Franciaországban, mint eddig gondolták - a részleteket olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkében!