2020-ban egy átlagos európai polgárnak 773 euróval - mintegy 281 ezer forinttal - kevesebb, azaz 13894 - több mint 5 millió forint - euró áll rendelkezésére elkölthető jövedelemként. Ez havonta átlagosan csaknem 421 ezer forintot jelent. Az európai vásárlóerő tehát 5,3 százalékkal csökkent az előző évi értékhez képest. Ez főként a koronavírus-járvány , illetve annak gazdasági hatásainak következménye.
A vizsgálatban résztvevő 42 ország között azonban jelentős eltérések vannak az élelmiszerre, szolgáltatásokra, közműdíjakra, magánnyugdíjpénztári befizetésre, biztosításra, rekreációra, közlekedésre és fogyasztásra fordítható nettó jövedelem tekintetében. A legmagasabb átlagos vásárlóerővel Liechtenstein, Svájc és Luxemburg büszkélkedhet, míg Moldovában, Koszovóban és Ukrajnában a legalacsonyabb ez az érték. A tanulmányba bevont országok közül 16-an az átlagot meghaladó egy főre jutó vásárlóerőt tudnak felmutatni, 26-an viszont el sem érik az európai átlagot.
A két véglet
Az első helyen vézett Liechtensteinben idén 64240 euró - vagyis több mint 23 millió forint - idén egy főre jutó átlagos jövedelem. Ez az összeg messze meghaladja a bármely más ország vásárlóerejét, és egyben az európai átlag 4,6-szeresére rúg. A sereghajtó Ukrajna lakosai ezzel szemben mindössze 1703 euróból - csaknem 620 ezer forintból - gazdálkodhatnak idén fejenként.
Ilyen a helyzet Magyarországon
Magyarországon a tavalyi 7416 eurós értékkel szemben 2020-ban 6871 euró - vagyis éves szinten csaknem 2,5 millió, havonta pedig 208 ezer forint - az egy főre jutó vásárlóerő. Ez csaknem 7,3 százalékos visszaesést jelent - ismertette Sztupár Andrea, a GfK ügyvezetője. A visszaesés ellenére azonban ez még mindig a 2018-as érték felett van, így Magyarország a koronavírus -járvány idején is megőrizte 30. helyét az európai országok rangsorában.
A vásárlóerő 2020-as évi visszaesése egyébként minden megyét érint: jelenleg mindegyikben alacsonyabb az egy főre jutó, euróban kifejezett vásárlóerő a tavalyinál. A legnagyobb visszaesés Győr-Moson-Sopron és Pest megyében figyelhető meg, itt fejenként 753, illetve 751 euróval alacsonyabb a vásárlóerő, mint 2019-ben. Mindemellett a top 10 megye rangsora a tavalyi évhez képest változatlan. Továbbra is Budapest vezet 8627 euró/fős - vagyis fejenként 3,1 millió forintis - éves vásárlóerővel. Ez több mint 25 százalékkal magasabb az országos átlagnál, ám az európai átlagnál még mindig 38 százalékkal kevesebb.
Magyarország húsz megyéjéből mindössze ötben magasabb az egy főre jutó vásárlóerő, mint az országos átlag. E megyék mindegyike Budapest környékén, az osztrák határ közelében, vagy Észak-Nyugaton található. Ezzel szemben az ország megyéinek háromnegyede az országos átlagnál alacsonyabb vásárlóerővel rendelkezik. A legrosszabb helyzetben továbbra is Szabolcs- Szatmár-Bereg megye van, amelynek lakosai fejenként csupán évi 5392 euróból - alig 2 millió forintból -, azaz az országos átlag 78,5 százalékából, az európai átlagnak pedig 39 százalékából élnek.
A zenekar és a közönség is COVID-buborékot kapott a stadionkoncerten - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!