Évezredek óta szedi áldozatait a bőrt, a perifériás idegeket és a zsigereket megfertőző, súlyos esetben rokkantságot okozó betegség, a lepra. A kórt kiváltó Mycobacterium leprae baktériumok azonban nem csak pusztíthatnak. Az Edinburgh-i Egyetem kutatói szerint jótékony hatásuk is van, ugyanis serkenthetik bizonyos szövetek növekedését - írja a BBC Online.
Egyesült államokbeli állatkísérletek során – kilencöves tatukat vizsgálva – kutatók rájöttek, hogy a leprát okozó baktérium hatására az anyagcsere-folyamatokban kulcsszerepet játszó máj csaknem duplájára növekedhet. "Ez a felfedezés teljesen váratlanul ért bennünket" - mondta Anura Rambukkana, az Edinburgh-i Egyetem regeneratív orvostudományi központjának munkatársa, hozzátéve, hogy egy természetes folyamatról van szó.
“Azt várnánk, hogy egy ilyen mértékű növekedés károsan hat a szervre, sőt, akár rákos elváltozást is okozhat. De a részletes elemzés azt mutatta, hogy a kísérletben részt vevő állatok mája a növekedés ellenére is egészséges és működőképes maradt. Jelenleg nincs olyan sejtterápia, amely képes lenne erre" - hívta fel a figyelmet a felfedezés jelentőségére Rambukkana.
Mit jelent mindez?
A kifejlett májsejteknek rengeteg feladatuk van. A Cell Reports Medicine című szaklapban közzétett eredmények szerint azonban az állatkísérletek során a leprát okozó baktérium hatására a májsejtek mintha "visszakerültek volna egy eggyel korábbi növekedési fázisba", ahol gyorsan szaporodhatnak. "A májsejtek DNS-ének aktivitását vizsgálva azt találtuk, hogy azok leginkább egy fiatal állat májsejtjeihez hasonlítanak" - tette hozzá Rambukkana. De hogy az említett folyamat pontosan hogyan zajlik, azt még a kutatók sem tudják. És mivel állatmodelleket vizsgáltak, ráadásul egy fertőző kórokozót használva, az sem világos, hogy az eredmények átültethetők-e, és ha igen, milyen formában az emberi májra.
A mostani eredményeket viszont a kutatók hasznosítani tudják majd új gyógyszerek kifejlesztéséhez, ezáltal utat nyithatnak az olyan májbetegségek, mint például a májzsugorodás kezelésének új terápiás megközelítéseihez - tette hozzá Anura Rambukkana.