A világ népességének harmada hordozza magában a tuberkulózist okozó baktériumot, és közülük évente 1,5-2 millióan belehalnak a betegségbe. Hogyan képes fennmaradni a veszélyes kórokozó az immunrendszer védekezésével és a különféle gyógyszeres terápiákkal szemben?
Általában a fertőzések zöme kétféle forgatókönyv szerint zajlik le: a páciens megfertőződik, de a gyógyulás során szervezete megszabadul a betolakodó mikroorganizmusoktól, és a küzdelemben a jövőre nézve védettséget szerez ellenük. A másik szcenárió tragikus véget ér, mivel ebben az esetben a fertőző ágens erősebbnek bizonyul, és a beteg - ha kezelik is - belehal a fertőzésbe.
Látens, tünetmentes állapot
A tuberkulózist (gümőkórt) okozó Mycobacterium tuberculosis különleges baktérium, mert amikor bejut a szervezetünkbe, immunrendszerünk azonnal a legmagasabb védekezési fokozatra kapcsol, ám ennek ellenére néhány példány életben marad. Ilyenkor a megfertőződést követően kialakulhat egy látens, tünetmentes állapot, amely akár évekig tarthat, és amelynek során a beteg nem fertőz meg másokat.
A lappangó betegség akkor fog fellángolni, és a beteg akkor válik fertőzővé, amikor az immunrendszere valamilyen okból legyengül: egyéb fertőzés ( HIV ), cukorbetegség, alkoholizmus, dohányzás stb. miatt. A tébécés betegek 45 százalékát, a HIV-fertőzött gümőkórosok közel mindegyikét elhalálozás fenyegeti.
A Föld populációjának harmada, nagyjából kétmilliárd ember látens tbc-fertőzött, a WHO évente 8,4-9,6 millió új fertőzéssel számol. Mivel a fertőzöttek kevesebb mint felét diagnosztizálják, illetve a végül nyilvántartásba kerülő betegek nagyjából 55 százalékát sikerül kigyógyítani hat-kilenc hónapos gyógyszeres kúrával, a WHO szerint a tbc 2020-ig rajta maradhat a legtöbb halálesetet követelő betegségek 10-es toplistáján. Ezen időig 171-249 millió új fertőzésre és 60-90 millió halálozásra kell számítani a körülményektől függően.
Ráadásul a tuberkulózisbaktérium könnyen mutálódhat , ellenállóvá válhat a hagyományos gyógyszerekre. Akkor pedig speciális hatóanyagokat kell bevetni, amelyek ára sokszorosa a hétköznapi szereknek, ráadásul súlyos mellékhatásaik vannak: az egyik például a fülben lévő egyensúlyi szervet teszi tönkre, a másik tévképzeteket, pszichózist okoz, a harmadiktól szó szerint kék lesz a beteg bőre.
Az sem világos, hogyan betegít meg
A Harvard Egyetem Közegészségügyi Intézetének kutatói szerint nem elég, hogy a betegség gyógyítása ilyen nehézségekbe ütközik, már a diagnózis felállítása is problémás lehet. "A tbc-re vonatkozó ismereteink zöme a 19. században és a 20. század elején született. Még az sem teljesen világos előttünk, milyen módon okoz betegséget a tuberkulózisbaktérium" - mondta Sarah Fortune, az intézet immunológia- és fertőzőbetegség-professzora, tbc-specialistája.
A Mycobacterium tuberculosis ellenálló képességének az az egyik oka, hogy a bakteriális sejtek nem egyformák. Míg többségüket az immunrendszerünk vagy a gyógyszereink képesek elpusztítani, vannak köztük szabályszerűen túlélésre specializálódott sejtek. A tbc-mikrobák sejtfalát szokatlanul vastag védőréteg borítja, afféle molekuláris páncél, amely megóvja őket az immunrendszerrel és a gyógyszerekkel szemben. Fortune ennek tudja be, hogy miért kell hónapokig folytatni az antibiotikumos kezelést, illetve hogy miért nem képes a gyógyszeripar hosszú távon is hatékony tbc-oltást előállítani.
Forrás: Origo.hu