Kínai kutatók tanulmánya kimutatta, hogy az emberi mesenchymális őssejt intravénás infúziója biztonságos és hatékony megközelítés a Covid-19-tüdőgyulladás kezelésében. "Köztük olyan idős betegek esetében is, akiknél súlyos volt a tüdőgyulladás" - idézte a Fort Worth-i Észak-texasi Egyetem Egészségtudományi Központjának közleménye Csin Kun-lint, akinek amerikai laboratóriuma segítette a pekingi orvosokat abban, hogy 21. századi megoldást találjanak a súlyos járványt okozó betegség leküzdésére.
Az őssejtkezeléssel a kutatók az immunrendszert akarták erősíteni, hogy kivédje a koronavírus támadását. A kísérleti gyógykezelés részeként a pekingi Juan Kórház hét súlyos betege kapott intravénásan őssejteket , három beteg placebót. Az őssejttel kezelt hét beteg meggyógyult, és 14 nap múlva kiengedték őket a kórházból. A placebóval kezelt egyik beteg meghalt, egynek súlyosbodott az állapota, a harmadiknál akut légzőszervi distressz szindróma (ARDS) lépett fel .
A kutatócsoport az International Society on Aging and Disease társaság részeként dolgozik, amelyet Csin alapított, aki 20 éve foglalkozik őssejtkutatással . Tanulmányokat a jövőben nagyobb mintára fogják kiterjeszteni. "Amikor a koronavírus támad, egy vírus előidézte citokin-vihar keletkezhet, aminek következtében az immunrendszer annyira hevesen reagál, hogy folyadék tölti meg a tüdőt, károsítva a szöveteket" - magyarázta a kutatásban szintén résztvevő David P. Siderovski professzor. A szakértők éppen ezért úgy vélik, ez az aktív vihar lehet az egyik fő oka annak, hogy a Covid-19-tüdőgyulladás megöli a beteget.