Ezek az oltások is védhetnek a koronavírus ellen

Úgy tűnik, hogy a legyengített kórokozót tartalmazó védőoltások hatására olyan immunválasz alakulhat ki, amely más fertőzésekkel, például akár az új típusú koronavírus okozta COVID-19-cel szemben is védelmet nyújthat. Ez azért kölönösen jó hír, mert a Magyarországon kötelező gyermekkori oltások egy részében gyengített kórokozók vannak.

Azt eddig is tudtuk, hogy a legyengített kórokozót tartalmazó vakcinákkal két legyet üthetünk egy csapásra, ugyanis hatékonyan megelőzik az adott betegség kialakulását, ráadásul akár életünk végéig tartó védelmet is kialakíthatnak. Most azonban az ilyen típusú oltóanyagok újabb előnyére derült fény: egy új kutatás eredményei szerint akár az új típusú koronavírus ellen is védhetnek minket.

Ha tehát valaki korábban már megkapott egy vagy több ilyen oltást, az valamilyen szinten ellenáll a COVID-19-nek is, még akkor is, ha kifejezetten az új koronavírus ellen még nincs beoltva - számolt be róla a MedicalXpress. Magyarországon egyébként több legyengített kórokozós vakcinát is kötelezően megkapnak a gyerekek - ilyen például a tuberkulózis, a gyermekbénulás és a kanyaró elleni oltóanyag is.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
A BCG-oltás adhat reményt ott, ahol még nincs elég COVID-vakcina.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Ez lehet a megoldás a szegényebb régiókban?

Koronavírus: van, ahol még mindig nem oltanak - kattintson!

A fenti megállapítások különösen azoknak a szegényebb régióknak adhatnak reményt, amelyek még a mai napig nem kezdhették el a lakosság COVID-19 elleni immunizálását, vagy ha már oltanak, akkor a súlyos vakcinahiány miatt csak nagyon lassan haladnak. A rubeola-vakcina kifejlesztője, Stanley Plotkin például úgy véli, hogy a fejlődő országok legkorábban is csak hónapokkal később férhetnek majd hozzá a kifejezetten az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcinákhoz, addig viszont a BCG-oltással például stimulálni lehetne az ő immunrendszerüket is. "A nem specifikus immunitásban rejlő lehetőségek kihasználásával életeket menthetnénk meg" - mutatott rá a szakértő.

Már korábban is volt erre példa

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatás szerzője, Robert Gallo pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy már az 1970-es évek óta vannak ismeretei a szakirodalomnak arról, hogy az ilyen típusú vakcinák hatékonyan megelőzhetik a járványok kialakulását. Egy nagy oroszországi vizsgálat például kiderítette, hogy a gyermekbénulás elleni, szájon át bevehető készítmény által immunizált emberek körében ritkábban fordult elő az influenza. Amíg tehát nincs elegendő vakcina ahhoz, hogy világszerte mindenkit be tudjanak oltani az új típusú koronavírus ellen, addig a legyengített kórokozót tartalmazó vakcinákkal lehetne védőpajzsot építeni a szegényebb régiók köré.

Így támadja meg a sejteket a koronavírus - nézze meg a videót!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.