Fertőző bőrbetegség-e az ekcéma?

Bizonyos esetekben nem árt különösen figyelni a bőrelváltozásokra, illetve gondos kezelésükre.

Az ekcéma (orvosi szóval dermatitis) vöröses, viszkető gyulladásos bőrelváltozás, amelyet számos tényező belobbanthat a macskaszőr-allergiától a stresszen át a fémérzékenységig. Ráadásul a kiváltófaktorok egyénenként is változhatnak, ami különösen nehézzé teszi az ekcéma kezelését. Ilyenkor télen viszont fokozott mértékben kell számolnunk a megjelenésével, mert a hideg, száraz időjárás, bizonyos ruházat (például a gyapjú), illetve az elégtelen folyadékfogyasztás miatt szervezetünk hamarabb kibillenhet az egészséges egyensúlyi állapotból.

Az ekcéma sikeres kezelése csak a kiváltó tényezők ismeretében lehetséges. Gyakran megesik, hogy a beteg akár hónapokig tünetmentes, aztán egyik nap váratlanul visszatér a bosszantó és kellemetlen viszketés. Részben ezért gondolják sokan fertőző betegségnek, de ez így nem igaz. Még a legaktívabb állapotú ekcémát sem lehet másnak továbbadni. Ha bárki arra gyanakszik, hogy bőrelváltozását mástól kapta (például a tünetek hasonlósága miatt), akkor az valami más betegség lesz.

ekcéma

Érdemes azonban ügyelni rá, hogy ha az ekcémától a bőrön repedések keletkeznek, azokban pedig megtelepedhetnek bizonyos kórokozók - ez a másodlagos fertőzés viszont már másra is átterjedhet. A fertőzés kockázata azonban csökkenthető.

Hogyan válik az ekcémás bőr fertőzötté?

Az ekcémát kísérő gyulladás miatt a bőr szárazzá, berepedezetté válik. Ráadásul viszket is, ami gyakori vakarózásra ingerel - akár álmunkban is, aminek nyomait reggel vesszük észre. Az apró hámsérülésekben megtelepedhetnek vírusok (mint a herpes simplex), baktériumok (közte a Staphylococcus) és gombák (például a Candida). Egészségügyi felmérések szerint a Staphyilococcus-fertőzés a leggyakoribb, mivel bőrünk felszínén eleve megtalálható a S. aureus.

Az ekcéma a bőr viszketéssel, szárazsággal járó gyulladásos állapota. Az általában nem összefüggő foltokban jelentkező betegség kialakulhat az arcon, karon, lábon, kéz- és lábfejen is. Nem mindegy, hol és milyen öltözékben sportol a beteg. Ekcéma és mozgás Az ekcémás hámsérülések fertőződését nem lehet minden esetben megelőzni (lásd éjszakai vakarózás), de a kockázatot nagy mértékben csökkenthetjük. Elsődlegesen arra kell figyelmet fordítani, hogy ne száradjon ki annyira az ekcémás bőrfelület, hogy berepedezzen. Nyugtató hatású készítmények rendszeres alkalmazásával pedig azt kell elérnünk, hogy enyhüljön a viszketés. Ez nem könnyű, különösen a fellángolási szakaszban.

Vezessünk tünetnaplót!

Mivel az ekcéma gyakran élethosszig tartó betegség, fontos, hogy hosszú távú védekező stratégiát dolgozzunk ki ellene. Ennek alapköve a fellángolások megelőzése. Az ekcémánk pontos fajtájának megállapításához és a kezelés kialakításához érdemes bőrgyógyász szakember segítségét kérni. Magunk is sokat tehetünk, ha egy tünetnapló vezetésével feltérképezzük a hajlamosító tényezőket.

Összefoglalva: az ekcéma tehát önmagában nem fertőző, azonban a gyulladt bőrfelület táptalajul szolgálhat olyan kórokozók szaporodásához, amelyek átterjedhetnek másokra. Ennek megelőzéséhez gondoskodnunk kell a nyílt sebek mielőbbi begyógyulásáról a megfelelő készítményekkel (és esetlegesen kötszerrel).

Szponzorált tartalom.

A cikket a Bayer Hungária Kft támogatta.

L.HU.MKT.CC.07.01.2019.1818

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra