Még tavaly, december 26-án érkezett meg Magyarországra az első szállítmány az Európában elősként engedélyezett Pfizer-BioNTech vakcinából, és szinte azonnal meg is kezdődött az egészségügyi dolgozók beoltása az új típusú koronavírus ellen. Azóta már a harmadik szállítmányt is megkaptuk. Az MTI képeiből válogattunk.
Azonban nemcsak a fővárosi, hanem a vidéki intézményekbe is érkezett néhány dobozzal a koronavírus-vakcinából. Immár országszerte 25 oltóponton zajlik az immunizálás.
A védőoltás lényege
Az oltóanyag beadása elősegíti, hogy az immunrendszerünk antitesteket és a vírus ellen ható vérsejteket termeljen, és így védelmet nyújtson a COVID-19 ellen. A védettség kialakulásához mindenkinek 2 adag vakcinát kell kapnia, 21 nap különbséggel. Az így létrejött immunitás időtartama még nem ismert, de a klinikai vizsgálatok már keresik a választ erre is.
A tájékoztatás szerint a készítmény 16 évnél idősebb személyek beoltására alkalmas. A vakcina koronavírust nem tartalmaz, így nem idézheti elő a COVID-19 nevű betegség kialakulását. A német-amerikai vakcina nem cserélhető fel más COVID-19 elleni oltóanyagokkal. Jó tudni továbbá, hogy más oltóanyaggal egyidejűleg sem adható be a szer - legalább 4 hetet kell várnunk, ha egy másik betegség ellen is immunizálnánk magunkat.
Vannak ellenjavallatok is
Akut lázas betegség, a vakcina bármely összetevőjével szembeni súlyos allergiás reakció, illetve korábban előfordult anafilaxiás reakció esetén semmiképpen nem ajánlott a védőoltás beadása. Az olthatóságról azonban minden esetben az oltóorvos dönt, egy kikérdezést és megvizsgálást követően. Antigén koronavírus-gyorsteszt elvégzésére nincs szükség az oltás előtt.
Az emberek többsége valójában csak elképzelni tudja, hogy milyenek most a mindennapok a frontvonalban. A beszédes fotókért kattintson ide!