Ahogy már korábban megírtuk , azt, hogy ki milyen típusú oltóanyagot kap harmadik oltásként, az oltóorvos dönti el, a szakmai ajánlást figyelembe véve. A szakmai ajánlás szerint azoknak, akik első két oltásnak vektorvakcinát kaptak, elölt vírust tartalmazó vagy mRNS-vakcinát lenne érdemes kapniuk emlékeztető oltásként és fordítva. Úgy vélik ugyanis, hogy erőteljesebb COVID-19 elleni immunválaszt generálhat, ha más hatásmechanizmussal működő vakcinát adnak ismétlő oltásnak. Ezek alapján tehát az oltási javaslat szerint
- AstraZenecára Pfizer, Moderna és Sinopharm,
- Janssenre Pfizer, Moderna és Sinopharm,
- Modernára Janssen, Sinopharm és AstraZeneca,
- Pfizerre Janssen, Sinopharm és AstraZeneca,
- Sinopharmra Pfizer, Moderna, AstraZeneca és Janssen,
- Szputnyik V-re pedig Pfizer, Moderna és Sinopharm adható.
Az is lehetséges ugyanakkor, hogy kontraindikáció esetén valaki ugyanazt a koronavírus -oltást kapja harmadikként, mint amilyennel az alapimmunizálása történt. Az elmúlt hetekben sokan a Sinopharm vakcináját kapták ismétlő adagként. A folyamatba az alábbi fotó-összefoglaló segítségével nyerhetünk betekintést. Komka Péter, Vajda János és Kiss Dániel képeiből válogattunk.
Mit kell tudni a Sinopharm-vakcináról?
Magyarországon tél végén kezdtek oltani az első, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által engedélyezett kínai vakcinával. Február 24-én kezdték tömegesen beadni azoknak a regisztráltaknak, akik éppen akkor következtek az oltási sorrendben. Jellemzően a 65 év felettieknek.
E kínai vakcina hatóanyaga inaktivált, elölt vírus, az OGYÉI tájékoztatója szerint a 19nCoV-CDC-Tan-HB02 törzsből. Ahogy a hasonló technikával gyártott védőoltások - például az influenzaoltások vagy a veszettség elleni oltás -, úgy ez is erős immunválaszt generál. Működése azon alapul, hogy antitestek termelését és a vírus ellen ható vérsejtek előállítását segíti elő, ami lehetővé teszi, hogy az immunrendszer legyőzze a fertőzést.
Nem okoz megbetegedést - mivel nem élő vírust tartalmaz -, és amennyiben hatására védettség alakul ki, elkerülhető a koronavírus-fertőzés okozta súlyos, akár kórházi kezelést igénylő COVID-19 -megbetegedés, elhalálozás. A védettség megszerzéséhez két részoltásra van szükség, ezek beadása között 21-28 napnak kell eltelnie. Egyelőre kizárólag 18 éven felülieket olthatnak vele.
A Sinopharm-vakcinával kapcsolatos további fontos informácókat egy korábbi cikkünkben folgaltuk össze.