Európában Olaszországot sújtja legjobban a koronavírus-fertőzés, de Franciaországban is egyre rosszabb a helyzet, ez pedig az ország gazdaságára is kihat. Egy hónappal ezelőtt az elemzők még 0,3 százalékos gazdasági növekedésre számítottak. Az egészségügyi minisztérium hétfő esti tájékoztatása szerint a koronavírus-járvány országszerte 1412 embert érintett hétfőn, 286-tal többet, mint az előző nap. A 25 halálos áldozat között 15 férfi és 10 nő van, 21-en közülük idősebbek 70 évnél.
Franck Riester kulturális miniszter kabinetje hétfő este közölte, hogy a tárcavezető is megfertőződött az új koronavírussal. A tesztet azért végezték el nála, mert jelentkeztek a tüntetek, de jól van. A 46 éves miniszter a kabinet feltételezése szerint a nemzetgyűlésben kaphatta el a COVID-19-et, ahol a múlt héten több napot is eltöltött a kulturális bizottsági ülésen, és ahol eddig 5 képviselőnek és 2 alkalmazottnak bizonyult pozitívnak a koronavírus-tesztje. Franck Riester nem került kórházba, az otthonában helyezték karanténba.
A vírus terjedésének megfékezésére a hatóságok határozatlan időre betiltottak minden olyan rendezvényt, amelyen ezer embernél több venne részt. Ez mintegy háromszáz koncerttermet és színházat érint az országban, elmarad egyebek mellett Madonna világturnéjának két utolsó párizsi koncertje is.
A leginkább érintett megyékben semmilyen oktatási intézmény nem nyit ki a következő két hétben, de a tanítás nem szünetel, távoktatás formájában, interneten folytatódik. Az intézménybezárás mintegy 350 ezer diákot és óvodást érint. Az egészségügyi tárca összesítése szerint hét kisebb gócpont van az országban. A hatóságok a 15 évesnél fiatalabb gyerekeknek megtiltották a látogatást az idősotthonokban, miután a gyerekek számítanak a legfőbb vírushordozóknak , és az idős emberekre jelenti a legnagyobb veszélyt a betegség. Az egészségügyi intézményekben kezelt betegekhez pedig egy nap csak egy látogatót engednek be.
A kormány az önkormányzati választások vasárnapi első fordulóját nem tervezi eltörölni, a választókörzetekben kézfertőtlenítő géllel és egészségügyi maszkokkal várják a szavazókat, de az Ifop közvélemény-kutatóintézet március 5-én készült reprezentatív felmérése szerint a franciák 16 százaléka a vírus terjedése miatt biztosan nem fog elmenni voksolni, és további 12 százalék valószínűnek tartja, hogy távol marad a választástól.
Mindeközben egy francia cukrász koronavírust formáló csokival akar mosolyt csalni vásárlói arcára. Hogy mekkora sikere van, arról az nlc.hu cikkében olvashat.