Dél-Koreában már olyan maszkokat is árusítanak, amelyek átalakíthatóak úgy, hogy kizárólag a viselője orrát takarják el, a szájat takaró rész ugyanis levehető. A megoldás praktikussága vitathatatlan - könnyebb ugyanis étkezni és inni, ha ezt viseljük -, a koronavírus-fertőzés elleni védelmi szerepe azonban már erősen megkérdőjelezhető. A The Guardian beszámolója szerint egyébként 10 darab orrmaszkért 9800 koreai wont, vagyis nagyjából 2520 forintnak megfelelő összeget kérnek el.
Van ennek értelme?
A szakértők nem győzik hangoztatni, hogy a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében nagyon fontos, hogy az általunk viselt maszk a szánkat és az orrunkat egyaránt eltakarja. Egyes tanulmányok azonban megállapították, hogy a kórokozó az orron keresztül jut be a legkönnyebben. Ennek fényében tehát az, hogy étkezés közben is eltakarjuk az orrunkat, talán mégsem olyan képtelen ötlet, mint amilyennek elsőre tűnik. "Az orrmaszk valóban furcsa ötlet, de a semminél talán még mindig jobb" - véli egy ausztrál professzor, Catherine Bennett.
Mint ismert, a COVID-19 -betegséget okozó vírus elsősorban cseppfertőzés útján terjed, vagyis úgy, hogy beszéd, tüsszentés vagy köhögés közben a levegőben szétporladó nyálcseppekhez tapadva a légáramlattal sodródik, amíg be nem lélegzi valaki. Az orrmaszk tehát csak abban az esetben védhet valamennyire a megfertőződés ellen, ha étkezés közben kizárólag az orrunkon veszünk levegőt.
A vírus továbbadását viszont szinte biztosan nem akadályozza meg ez a furcsa eszköz. Egy tünetmentes fertőzött tehát még orrmaszkot viselve is könnyen megfertőzheti a közelében lévőket a beszélgetés/kiabálás/éneklés során távozó vírusrészecskékkel.
Jelentősen tovább marad életben az új típusú koronavírus omikron variánsa a műanyag felületeken és az ember bőrén, mint a kórokozó eredeti változata.