Az amúgy vérhígítóként használt heparint spriccelik koronavírus-fertőzöttek orrába ausztrál kutatók, hogy kiderítsék, ez a módszer vajon megakadályozza-e a kórokozó háztartáson belüli továbbterjedését - számolt be róla a BBC. A kutatók szerint az orrspray semlegesíteni tudja a koronavírus tüskefehérjéjét, így tulajdonképpen fertőzőképtelenné válnak a kezelésen átesett betegek.
Elméletben így működik a szer
Ha a heparint belélegezzük, akkor nem kerül be a véráramunkba, hanem az orrunkban marad, a koronavírussal találkozva pedig megakadályozza, hogy a kórokozó megfertőzze a sejtjeinket - magyarázták a kutatók. Ezt az elméletet azonban csak 2022 februárjában kezdik el embereken tesztelni, valós eredményekre tehát legalább a jövő év közepéig várnunk kell.
A kísérletbe 400 koronavírus-fertőzöttet vonnak be, és az alanyok naponta háromszor 2 befújásnyit kapnak a szerből. Azt vizsgálják majd, hogy ezzel megelőzhető-e, hogy a beteggel egy háztartásban élők is megfertőződjenek.
Úgy tűnik, nincs mellékhatása
A kísérletet vezető Don Campbell professzor egyébként már kipróbálta saját magán a spray-t, és elmondása szerint semmilyen mellékhatást nem tapasztalt. "20 hónapja használom, de nem esett le az orrom és nem is véreztem el" - mondta. "Nagyon bízunk benne, hogy működni fog" - tette hozzá.
Az elmúlt hetekben két gyógyszergyártó is ígéretes klinikai vizsgálati eredményeket közölt a kísérleti szájon át szedhető vírusellenes tablettáiról. Ha valóban olyan jók, mint mondják, az megváltoztathatja a járványhoz való viszonyunkat. Nézzük, hogyan hatnak ezek a gyógyszerek .