Gyógyszerek és alkohol is okozhat hepatitiszt

A hepatitis májgyulladással, májsejtek károsodásával járó betegségek összefoglaló neve. A májgyulladást okozhatják vírusok, baktériumok, különböző paraziták, méreganyagok, gyógyszerek és az alkohol is.

A hepatitis májgyulladással, májsejtek károsodásával járó betegségek összefoglaló neve. A májgyulladást okozhatják vírusok, baktériumok, különböző paraziták, méreganyagok, gyógyszerek és az alkohol is. A hepatitis A-t, B-t és C-t olyan ún. hepatotrop vírusok okozzák melyek elsősorban a májat támadják meg, akárcsak a D és E betűvel jelölt, a köztudatba kevésbé beivódott hepatitis D-t és E-t. A kórokozók különböző DNS- és RNS-víruscsaládokba tartoznak, az általuk kiváltott betegségek attól függően, hogy mennyire elterjedtek, milyen súlyosak, és mennyire okoznak visszamaradó károsodásokat, eléggé különbözőek lehetnek. Míg a hepatitis A és E enyhe lefolyásúak és szövődmények nélkül gyógyulnak, addig a B, C és D többnyire súlyos, krónikus betegségek.

A hepatitis A kórokozója egy RNS-vírus. A fertőzések ott gyakoriak, ahol az alapvető higiéniai szabályokat nem tartják be. A kórokozó megtalálható a székletben, és szájon át, trágyázott, mosatlan zöldségfélékkel, fertőzött élelmiszerekkel vagy vízzel kerül be a szervezetbe. Szexuális úton vagy vér útján a fertőzés ritka. 12-50 napos lappangási idő után hasmenéses tüneteket, levertséget, fej- és végtagfájdalmakat, néha lázat okoz, mely tünetek el is maradhatnak.

Az első tüneteket többnyire sárgaság követi, a vizelet besötétedik, a széklet világosabb lesz a szokottnál. A beteg leginkább közvetlenül a besárgulás előtt fertőz. A kórokozó a vérből, a vírus ellen termelődött antitestek jelenlétéből mutatható ki. A megbetegedéseknek csak 0,1-1%-a halálos, nem válik krónikussá, rendszerint 4-6 hét alatt a tünetek teljesen megszűnnek. A betegség akut szakaszában pihenni kell, javasolt az ágynyugalom, és nem szabad alkoholt fogyasztani.

A betegségből kigyógyult ember élete végéig tartó immunitást szerzett. Gyógyszere nincs, leginkább magától gyógyul, megelőzésére aktív immunizálással, védőoltással van lehetőség. A megszerezhető védettség időtartama az oltás fajtájától függ, alkalmaznak 1-3 hónapos vagy kb. évre védettséget adó immunizálást is, attól függően, hogy tartós fertőzésveszélyre kell felkészülni vagy a gyors beavatkozás és a további fertőzések megakadályozása a cél.

Fertőzésveszély esetén csak forralt vizet fogyasszunk, ebben mossuk meg alaposan a zöldségeket és gyümölcsöket is, amelyeket ajánlott meghámozni. Fogmosáshoz is a forralt vizet használjuk. A fertőző beteg tisztálkodási eszközeit el kell különíteni. Különösen érdemes betartani ezeket az óvintézkedéseket a Földközi-tenger térségében, Ázsiában és Dél-Afrikában, ahol a körülmények nem mindig megfelelőek.

A betegségre jellemző tünetek észlelésekor feltétlenül orvoshoz kell fordulni!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.