Gyógyulás után sincs vége a COVID-19-nek

Egyre több beteg szorul intenzív rehabilitációra azt követően, hogy kigyógyult a COVID-19-ből. A szakemberek tapasztalatai szerint a fertőzés szinte bármely szervet súlyosan károsíthatja.

Hogyan jelentkezik a hosszú COVID gyerekeknél? Részletek itt.

Volt beteg, akinél az oxigénhiány olyan elváltozáshoz vezetett, mintha középsúlyos vagy akár súlyos koponyatrauma miatt sérült volna az agyszövete - árulta el a Népszavának nyilatkozva dr. Csapody Marcel, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főorvosa. Az intézet fejlesztő részlegén kezelik azokat a gyógyult COVID-19-betegeket, akiknél a betegség szövődményeként szervi károsodás alakult ki. Állapotuk olyan súlyos, hogy szakszerű rehabilitáció nélkül nem lenne esélyük az állapotjavulásra, gyógyulásra. A helyzet komolyságát jól mutatja, hogy ugyanitt hagyományosan agysérülteket, kómásokat kezelnek.

A COVID-19-betegek rehabilitációja során gyógytornára is szükség lehet
A COVID-19-betegek rehabilitációja során gyógytornára is szükség lehet. Fotó: Getty Images

A főorvos elmondta, leggyakrabban a tüdő szövete hegesedik, aminek következtében csökken a páciensek légzőfelülete. Minderre tünetként erős, akár enyhe megterhelésre is jelentkező légszomj, köhögés és gyengeség hívhatja fel a figyelmet. Szintén jellegzetes szövődmény az idegrendszer károsodása, mivel a COVID-19 az agy érhálózatát is roncsolhatja. Ez pszichés tüneteket is kiválthat, így akár csökkent koncentrációs, illetve romló problémamegoldó-képességet, memóriaproblémákat. Továbbá kihatással lehet a hangulatunkra is.

A rehabilitáció gyógytornát, pszichológusi vagy pszichiáteri ellátást, zeneterápiát foglalhat magában. A terápiában tüdőgyógyászok és gyógytornászok is részt vesznek, a többi között légzőgyakorlatokkal javítva az érintettek légzéskapacitását. Ezen felül, mivel tartós lélegeztetés mellett a betegek rövid idő alatt jelentős test- és izomtömeget veszíthetnek, így a talpra álláshoz speciális gyógytornára és dietetikai tanácsadásra is szükség lehet.

Amerikai kutatók szerint négy krónikus betegség sorolható a súlyos lefolyású, kórházi kezelést igénylő COVID-19 legnagyobb kockázati tényezői közé. Minderről ide kattintva olvashat bővebben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.