COVID-19: gyorsabban öregedhet az agy

Maradandó neurológiai panaszokat eredményezheti a koronavírus, hosszú távon az agy gyorsabb öregedését eredményezheti.

Több kutatás is igazolta, hogy a COVID-19 rövid- és hosszú távú neurológiai hatásokat is kiválthat. A Houston Methodist szakemberei ezen kisebb tanulmányok eredményeit foglalták össze: ezekből kiderült, hogy a koronavírus okozta megbetegedés növelheti a maradandó agyi elváltozások kockázatát, amelyek agyvérzéshez vezethetnek, illetve hatásukra egyes agyi régiók öregedése is felgyorsulhat – írja a Medical Xpress .

Hosszú távú neurológiai következményei is lehetnek

Az Our World in Data webhely szerint a világjárvány kezdete óta a COVID-19 több mint 5,49 millió halálos áldozatot követelt világszerte, és több mint 307 millió igazolt pozitív esetet regisztráltak, ezek közül csaknem 90 milliót az Egyesült Államok területén. A koronavírus nemcsak a tüdőt, de a többi között az agyat is megtámadhatja . Ezen szervre gyakorolt hatásai kapcsán azonban még mindig sok a megválaszolatlan kérdés.

koronavírus, agy
Az agyi folyamatokra is hatással lehet a koronavírus. Fotó: Getty Images

Az agyat feltérképező MRI-vizsgálatok olyan mikrovérzéseket és elváltozásokat is azonosítottak a COVID-19-ből felgyógyulóknál, amelyek a kognitív funkciókra is hatással lehetnek. Hasonló elváltozásokat gyakran azonosítanak krónikus stresszben, depresszióban , cukorbetegségben és életkorral összefüggő társbetegségekben szenvedőknél. Ezek az elváltozások pedig felgyorsíthatják az agyi öregedési folyamatokat, súlyosbíthatják a demencia tüneteit, továbbá a idősebbeknél a motoros képességek romlását is eredményezhetik. 

A COVID-19 hosszú távú neurológiai tünetei közül az egyik leggyakoribb az úgynevezett agyköd. Az eredmények szerint a betegségből felgyógyult emberek 20-30 százaléka számolt be arról, hogy a gyógyulást követő hónapokban feledékenyebbnek, figyelmetlenebbnek érezte magát. Egyeseknél ez olyan súlyos mértékben jelentkezett, hogy az már a mindennapi feladataik ellátását is megnehezítette számukra. 

A Houston Methodist összefoglaló cikke szerint a COVID-19 az Alzheimer-kór , a Parkinson-kór és az ezekhez kapcsolódó neurodegeneratív betegségek kockázatát is növelheti hosszú távon. Emellett a belső vérzések és véralvadási zavarok miatt az agy légzőrendszervet szabályozó része is károsodhat, illetve összességében a sejtek öregedése is gyorsabb ütemre kapcsolhat a fertőzést követően. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.