A lélegeztetőgép klinikai kipróbálása szigorú orvosi ellenőrzés mellett zajlik majd az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben, az Országos Onkológiai Intézetben és a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetben. A felkéréstől mindössze két hónap alatt sikerült az egyetem munkatársainak egy lélegeztetőgépet kifejlesztenie, amely fel tudja venni a versenyt a világpiacon elérhető készülékekkel - ismertette a professzor. A berendezés egéybként sorozatgyártásra is alkalmas, és az életmentő funkción kívül terápiás területen is alkalmazható - tette hozzá.
"Nem egy átlagos lélegeztetőgép született"
Nem egy átlagos lélegeztetőgép született, hanem annál sokkal jobb készülék, így egy fokkal nyugodtabban készülhet az ország a koronavírus-járvány egy esetleges második hullámára - fogalmazott Józsa János, az egyetem rektora. Véleménye szerint nem véletlenül kérték fel a Műegyetemet a gép kifejlesztésére, az intézmény ugyanis az innováció teljes spektrumát lefedi, az alapkutatástól a gyártásig.
Lenyűgöző műszaki tartalommal sikerült megalkotni a berendezést, ami jól szimbolizálja a gyógyítás és a mérnöki munka összekapcsolódását - vélekedett Elek Jenő, az Országos Onkológiai Intézet főorvosa, aki szakértőként vett részt a lélegeztetőgép kifejlesztésében. A készülékben a lélegeztetés minden fázisának külön egysége van, képes a kilégzési fázist is vezérelni, ezenkívül terápiás lehetőségeket is biztosít - jegyezte meg.
A Műegyetem munkatársai által kifejlesztett lélegeztetőgép sorozatgyártása a BM Heros Zrt.-nél indult el, a készülékből naponta tízet gyártanak. A koronavírus elleni harcban nagy segítséget jelentő fejlesztés egyébként elnyerte a Pro Progressio Alapítvány innovációs díját.
Több más projekt is zajlik
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) egyébként több, az új típusú koronavírussal kapcsolatos projektet is támogat, többek között a maszkgyártást, a vakcinafejlesztést és a szennyvízkutatási programot is - emelte ki Gulyás Tibor, az ITM innovációért felelős helyettes államtitkára. Mint mondta, a veszélyhelyzet kihirdetését követően páratlan fejlesztési összefogás alakult ki az országban, ami azt bizonyítja, hogy a hazai innovációs ökoszisztéma jól működik.
Egy portugál férfi a koronavírus-járvány kitörésekor indult útnak, majd három hónapig ült egy vitorláson, hogy újra láthassa szüleit - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!