A Daily Mail brit napilap értesülései szerint a University of East Anglia kutatói felfedezték, hogy az úgynevezett levélvágó hangyák olyan természetes antibiotikumot termelnek, amelyek segíthetnek a meglévő gyógyszerekkel szemben ellenállóvá vált baktériumok legyőzésében.
"Az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia globális fenyegetést jelent" - magyarázta Dr. Matthew Hutchings kutató. "Még olyan gyakori fertőzések is ismét halálossá válhatnak, amelyekre már évtizedek óta létezik ellenszer. A kutatásunkat az ezzel kapcsolatos aggodalom hívta életre. Reméljük, hogy a levélvágó hangyák segítenek a rezisztencia leküzdésében és segítségükkel létre jöhet a gyógyszerek egy új generációja."
A kutatók egy gombafajtát vizsgálnak, amelyet a hangyák előszeretettel fogyasztanak. Dr. Hutchings szerint a Dél- és Közép-Amerika térségében honos levélvágó hangyák ezt a fajta antibiotikumot már 50 millió éve termelik. A dolgozó hangyák a testükből kiválasztott vegyületek segítségével biztosítják, hogy a táplálékul szolgáló gombákat nem pusztítják el a helyükre pályázó egyéb gombafajok.
"A hangyák megkeresik azokat a gombákat, amelyeket nem szeretnek fogyasztani, majd a testük alsó felületén kiválasztják a speciális antibiotikumokat és ezzel bevonják a rossz gombákat. Ezek után eltávolítják a rossz gombákat és elássák őket, hogy a kedvenc csemegéjük életterét ne fenyegessék más fajok. Ebben az a különleges, hogy a hangyák az antibiotikumok többféle kombinációját alkalmazzák , hogy megakadályozzák a rezisztencia kialakulását. Hasonló módszerrel lassíthatjuk az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok megjelenését."
Az egyetemen jelenleg nyolc kutató dolgozik a projekten, három hangyakolóniát immár hét éve vizsgálnak. A tudósok nem csak azt remélik, hogy a hangyák segítségével új típusú antibiotikumokat tudnak létrehozni, hanem, hogy a baktériumokkal szembeni harchoz is elleshetnek egy-két titkot az ízeltlábúaktól. A kutatási eredményeket július 1-6 között mutatják be a Royal Society Summer Science Exhibition 2014 nevű rendezvény keretében.
A jelenleg használt antibiotikumok kétharmadát egyébként a talajban élő baktériumok választják ki, mielőtt a gyógyszeripar felhasználná a vegyületeket. A problémát az okozza, hogy a talajban élő baktériumok olyan ellenálló géneket is alkalmaznak, amelyek segítségével megvédik a kiválasztott anyagokat a talaj esetleges savas kémhatásától. Ezek a gének "rossz" baktériumokba átkerülve ellenállóvá teszik azokat a kezelésükre kifejlesztett készítményekkel szemben.