Sokan megnyugszanak, ha enyhe tünetekkel és viszonylag gyorsan átesnek a koronavírus-fertőzésen, különösen, ha a gyógyulás után nem észlelnek hátramaradó tüneteket vagy szövődményeket. Egy, az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság számára készült tanulmányból azonban az derül ki, hogy a “jóllét” csalóka lehet, ugyanis a vírus még hat hónappal a tünetek megszűnése után is okozhat agyi rendellenességeket –számol be róla a WebMD.
A kutatók a tanulmányhoz 46, koronavírus-fertőzésből felépült beteg és 30 egészséges ember agyáról készült MRI-felvételeket hasonlították össze. (Előbbieket a gyógyulást követő hat hónapon belül vizsgálták). Arra törekedtek, hogy kimutassák és nyomon kövessék az olyan neurológiai állapotokat, mint például a stroke, az agydaganat vagy a mikrovérzések, amelyeket korábban már számos esetben összefüggésbe hoztak a COVID-19-cel.
Az MRI-felvételeket tanulmányozva a szakemberek a gyógyultaknál az agytörzset és a homloklebenyt érintő változásokat figyeltek meg, mégpedig azokon a területeken, amelyek a fáradtsággal, az álmatlansággal, a szorongással, a depresszióval, a fejfájással és a kognitív problémákkal hozhatók összefüggésbe.
Az agyat sem feltétlenül kíméli a vírus
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a fertőzésen átesett felnőttek körülbelül 20 százalékánál alakul ki hosszú COVID, vagyis nagyjából ennyien számolhatnak a koronavírus hosszú távú hatásaival. Az elhúzódó neurológiai tünetek közé tartoznak a koncentrációs problémák, az alvászavarok és a fejfájás, de a vírus gyakorlatilag az összes szervben, köztük a szívben, a tüdőben és a vesében okozhat elváltozást.