Hepatitis C-fertőzésem van?

A Hepatitis C Vírus okozta betegségeket komolyan kell venni, mivel a krónikus tünetek kialakulásáig akár 30 év is eltelhet, sőt megjelenésük gyakran előrehaladott májbetegséget jelez.

A hepatitis C vírus (HCV) okozta betegségeket komolyan kell venni, világszerte körülbelül 160 millió embert érint. A vírus gyulladásos folyamatot indít el a májban, ezáltal okozva kóros állapotokat. Becsült adatok szerint 3-4 millió ember fertőződik meg évente, mely aggodalomra ad okot a globális egészségügyi terület vonatkozásában. Komoly következményekkel jár a nem jól diagnosztizált, vagy egyáltalán nem diagnosztizált hepatitis C fertőzés. A májrák kialakulása utáni első évben a halálozás valószínűsége 33 százalék.

Mivel a hepatitis C vírust 1989-ben fedezték fel, így a nyilvánosság körében az ismeretek még mindig hiányosak. Fokozott tájékoztatásra van tehát szükség a lakosság körében, az információk terjesztésén keresztül a tudatosságra és elővigyázatosságra történő figyelemfelkeltéssel!

A hepatitis C a vér vérrel való érintkezése során terjed. A fertőződést követően a betegek 15-25 százalékánál a vírus kezelés nélkül kiürül a szervezetből az akut hepatitis C szakaszban. Azonban a betegek akár 85 százalékánál a vírus nem ürül ki a szervezetből, és krónikus hepatitis C alakul ki.

A hepatitis C vírus a vírusgének sorrendje alapján különböző sorrendbe sorolható. A genotípus és altípus meghatározására egyszeri vérvizsgálat elegendő, mivel ezek a fertőzés során nem változnak.

Hepatitis C vírus: egyelőre nincs ellene oltás

Hepatitis C vírus: egyelőre nincs ellene oltás

Hat fő genotípus létezik:

1. genotípus (altípusai: 1a és 1b) a leggyakoribb genotípus világszerte. Az Egyesült Államokban az 1a altípus előfordulása nagyobb, míg Európában az 1b gyakoribb.

2. genotípus a legjellemzőbb genotípus Nyugat-Afrikában, és a világon mindenütt megtalálható.

3. genotípus Délkelet-Ázsiában endémiás, és számos országban különböző mértékben elterjedt.

4. genotípus elsősorban a Közel-Keleten, Egyiptomban és Közép-Afrikában fellelhető.

5. genotípus szinte kizárólag Dél-Afrikában fordul elő.

6. genotípus Ázsiában terjedt el.

A hepatitis C vírus hatására a betegség előrehaladása egy folyamaton megy keresztül az akut hepatitistől a májrák kialakulásáig . A köztes állapotok: a krónikus hepatitis, a fibrózis és a májcirrózis. Az akut hepatitis rövid ideig tartó betegség, ami a beteg vírussal való találkozását követő első 6 hónapban lép fel. A vírus kezelés nélkül kiürülhet a beteg szervezetéből. Azonban ha ez nem így történik, az idő előre haladtával krónikussá válik a betegség, kialakul a krónikus hepatitis C állapot.

Mivel a kórokozó testnedvvel, elsősorban vér útján terjed , a betegek nagy százaléka kerül ki tűt használó kábítószeresek közül. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a fertőzés korántsem csak a drogfogyasztók között terjed! Továbbá még ma is vannak, akik vérátömlesztés útján vagy dialízis, netán transzplantáció miatt fertőződtek, 1992 előtt, a vírus felfedezése után ugyanis a legtöbb országban bevezették a vér gondos szűrővizsgálatát.

A tünetek az akut májgyulladás tünetei; hányás, levertség, fejfájás és végtagfájdalmak, étvágytalanság. Sárgaság, amikor a szemfehérje és a bőr besárgul, a vizelet sötét sárga, a széklet világosabbra vált, igen ritka. A fertőzötteknek csak kevesebb, mint 10 százaléka észleli az akut májgyulladás tipikus tüneteit. E hepatitis C fertőzés nyomán enyhe lefolyású májgyulladással lehet számolni, és maradandó károsodás nélkül maguktól teljesen meggyógyul, az érintettek vírusmentesek lesznek. Az akut hepatitis HCV fertőzés esetén ritka. A legtöbb esetben lappangva, a krónikus hepatitis tüneteivel kezdődik.

Hepatitis C-célpontok A hepatitis C vírus nemcsak a májsejtekben szaporodik és nem csak azokat támadja; hanem a nyiroksejtekben is megél, valamint ízületi- és bőrpanaszokat, izom- és vesegyulladást is okozhat. A betegség részletes leírását, a kezelési lehetőségeket ide kattintva találja. A maradék 85-90 százaléknyi beteg viszont fertőzött marad, és hat hónappal a fertőződés után alattomos, krónikus májgyulladás alakul ki náluk. A legnagyobb probléma, hogy ennél a formánál nem feltétlenül alakul ki akut májgyulladás, ami felhívhatná a figyelmet a betegségre, amely így észrevétlen is tud maradni. Az érintetteknek többnyire fogalmuk sincs róla, hogy szervezetükben a fertőzés időzített bombaként dolgozik, és akaratlanul másokat is megbetegíthetnek.

Kezelések nélkül a krónikus hepatitis C előrehaladása során, fibrózis léphet fel. Ennek lényege, hogy a beteg szervezetében a máj hegesedése jelenik meg. A krónikus hepatitis C betegséggel együttélők 10-20 százalékánál 20-30 év alatt kialakulhat a májcirrózis, a betegek 10-15 százalékánál a májzsugor a fertőzést követő 20 éven belül létrejön. A legvégső állapot a májrák kialakulása. A májrákos esetek 25 százalékáért a hepatitis C vírus a felelős. A májrák kialakulása utáni első évben a halálozás valószínűsége 33 százalék.

A kezeléssel kapcsolatos döntés számos tényező függvénye. Figyelembe kell venni a máj károsodásának mértékét, a vírus genotípusát, továbbá fontos tényező, hogy korábban kezelték-e a beteget, és reagált-e a kezelésre a szervezet, ugyanakkor vannak-e egyéb betegségei a kezelt betegnek! Eredményes gyógyítási folyamatot ezek ismeretében lehet meghatározni és elkezdeni.

Tartós vírusmentesség akkor állapítható meg, ha a kezelés befejezése után, meghatározott időpontokban nem mutatható ki HCV jelenléte. Minél hosszabb ideig észlelhető a vírusmentesség a terápia befejezése után, annál valószínűbb, hogy a beteg hosszú távon is vírusmentes marad.

Hogy Önnek is lehet-e esélye, oka a májbetegségre, végezze el rövid tesztünket, amelyből kiderül. Ide kattintva megtalálja a rövid kvízt a krónikus májgyulladás felismerésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.