A máj károsodását okozó hepatitis B vírus (de a C is) több mint százszor fertőzőbb a rettegett HIV vírusnál. A különféle súlyos májbetegségekért felelős vírus ma már szerencsére jól ismert, az emberek tisztában vannak vele, hogy vérátömlesztéssel és szexuális úton is terjed. De amire kevesebben gondolnak a kórokozó a szervezetbe juthat például fogkefe, borotvapenge, de akár ruhaneműk, ágyneműk közvetítésével is.
Ez különösen ijesztő annak ismeretében, hogy a hepatitis vírust hordozó emberek 95 százaléka (mint felmérésekből kiderült) nincs tisztában vele, hogy megfertőződött a betegséggel. Azaz könnyen tovább terjeszthetik a kórt, hiszen óvintézkedéseket sem tesznek.
A rendkívül kényes HIV-vel szemben a hepatitis képes akár 3-4 hónapig is életben maradni megfelelő gazdatest nélkül. Ezért állhatja meg a helyét indiai kutatók felfedezése, hogy bármi, ami a bőrünkhöz ér, képes lehet megfertőzni minket. A vírus azonban elpusztul, amint valamilyen tisztítószerrel kapcsolatba kerül.
A friss felfedezés leginkább az olyan régiókban (különösen Dél-Ázsia és Afrika egyes területein) hozhat előrelépést a védekezésben, ahol a személyes higiénia még nagyon elmaradott.
A Hepatitis B az úgynevezett csendes gyilkosok sorába tartozik. Direkt tesztelés nélkül csak akkor mutat tüneteket, mikor a májat már megtámadta a rákos daganat . A fertőzésveszély óriási, leginkább a családon belül, ahol elérheti a kiugróan magas 30 százalékos értéket is.
Forrás: medindia.net