Az év eleje óta - a tavalyi esztendő hasonló időszakához képest - 700 százalékkal nőtt a kanyarós megbetegedések száma a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Az idén az egészségügyi hatóságok mintegy 87 ezer beteg esetében állapították meg a kanyaró gyanúját, a halálozási ráta pedig 1,8 százalékos volt. A tavalyi év egészében 65 ezer kanyarógyanús esetet regisztráltak.
Kongóban 2001-ben indítottak oltási kampányt a kanyaró megfékezése és a halálesetek számának csökkentése céljából. Az egészségügyi minisztérium közlése szerint azonban a népesség beoltását megnehezíti a biztonság hiánya, a nagy távolságok és az erős migráció is. Az egészségügyi hatóságok az idén fokozták erőfeszítéseiket, és csak áprilisban kétmilliónál több gyereket oltottak be, az elkövetkező napokban pedig még másfél millió ember kapja meg az oltást.
Rengeteg a beoltatlan gyerek
Ahogy korábban a Házipatika.com is megírta , az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) tájékoztatása szerint több mint 160 millió gyerek nem kapott kanyaró elleni védőoltást az elmúlt nyolc évben. "A kanyaró vírusa mindig meg fogja találni a beoltatlan gyerekeket. A napjainkban tapasztalt járványkitörésekhez az elmúlt évek oltatlansága vezetett" - mondta Henrietta Fore, a UNICEF ügyvezető igazgatója.
A sebezhetőség növekedésével a világon majdnem megnégyszereződött a kanyarós esetek száma 2019 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján idén több mint 112 ezer fertőzést regisztráltak az év első 3 hónapjában. A betegség futótűzszerű terjedése miatt New Yorkban egészségügyi szükségállapotot rendeltek el áprilisban, Brooklyn egyes részein pedig büntetés terhe mellett kötelezővé tették a kanyaró elleni oltást.