A HIV-vírus átadását tanulmányozva jöttek rá kanadai kutatók, hogy az afrikai, szexből élő nők között vannak, akik természetes úton ellenállóak a vírussal szemben; a megállapítás módosíthatja a megelőzésre irányuló erőfeszítéseket. A Montreali Egyetem kutatói úgy találták, hogy az érintett nők védettségüket egy szokatlanul gyenge hüvelyi immunválasznak köszönhetik.
Mint Michel Roger kutatásvezető közleményében írta, a világ ezen részén a HIV-fertőzések 60 százaléka nőket érint, amely arány ráadásul folyamatosan növekszik. Vannak azonban az itt élők között olyanok, akik veleszületetten rezisztensek a vírussal szemben. Tanulmányukban Beninben és Zimbabwéban élő nőket követtek 15 éven keresztül. Kiderült, hogy a természetes úton védett nők hüvelyében lévő immunsejtek a HIV-vírussal való találkozáskor kevesebb gyulladást jelző molekulát termeltek, mint a megfertőződött nők sejtjei. Bár ezek a molekulák más fertőzéseknél általában segítenek azzal, hogy aktiválják a vírust elpusztító T-sejteket, a HIV-vírus esetében más a helyzet, mert az a T-sejteket éppen arra használja fel, hogy bejusson segítségükkel az emberi szervezetbe.
"A kevesebb T-sejt egyúttal kevesebb, a vírus által felhasználható célsejtet jelent" - magyarázta Roger.
A kutatók úgy találták, hogy a nők hüvelyi immunválasza más volt, mint a testükön belüli immunválasz, amikor a vírus már a vérkeringésbe jutott. Tanulmányukban ezért azt vetik fel, hogy a HIV terjedésének megakadályozására hatékonyabb utat jelentene, ha már a szervezetbe való belépés előtt blokkolnák a vírust, semmint a már behatolt vírus ellen próbálnák felvenni a küzdelmet.
Roger szerint az eddigi vakcinakutatás megközelítése elhibázott, mert kizárólag a már véráramba került vírusokra összpontosít. Mint írja, tanulmányuk megmutatta, hogy az immunválasz más a fertőzés helyén, ezért a belépési pontra kellene figyelni, és itt megtalálni a vírus gátlásának lehetőségét.
Animáció: HáziPatika.com