A körömgomba legfőbb tünete a sárgás színű, megvastagodott köröm, mely alatt porózus, morzsálódó réteg gyűlhet össze. Önmagában nem jelent súlyosabb egészségügyi problémát, de könnyen továbbterjedhet, a körmökről például a bőrre, és könnyen súlyos szövődményei is lehetnek. Ráadásul ha nem figyelünk, nagyon könnyen megfertőzhetünk vele másokat is.
A gombás fertőzés esélye nagyobb azoknál, akik cukorbetegek, akik immunrendszeri problémákkal küzdenek, vagy akik fokozottabb izzadásra hajlamosak (a gomba ugyanis a nyirkos, meleg helyeket kedveli). Gyakoribb a panasz a dohányosoknál, az idősebbeknél, valamint azoknál, akik például kényelmetlen, rosszul szellőző cipőket és műszálas zoknikat, harisnyákat hordanak. A sportolóknak különösen érdemes odafigyelniük a lábuk egészségére, egyrészt azért, mert könnyen megizzadhatnak, másrészt, mert a sportcipőkben gyakran megsérülhet a lábujj körme, így az fogékonyabb lesz a fertőzésekre .
A gombás fertőzéseket így kerülhetjük el
Tartsuk rendben a lábaink körmét, rendszeresen vágjuk, rövidítsük, de ne túlságosan rövidre, és ügyeljük arra is, hogy a köröm éles széle ne sérthesse meg a bőrünket. A sérülések miatt ugyanis fogékonyabb lesz a gombás fertőzésre a lábunk. Ha nem tudjuk egyedül elég jól levágni a lábkörmünket, keressünk fel pedikűrös szakembert!
Igyekezzünk tisztán és szárazon tartani a lábunkat, különösen a lábujjak közötti területet! Naponta mossuk meg a lábunkat, és zuhanyozás után nagyon alaposan töröljük szárazra. Használhatunk hintőport is.
Viseljünk kényelmes, jól szellőző cipőt, mely sehol nem szorítja a lábunkat, és olyan zoknit vagy harisnyát, melybe nem izzad bele a lábunk, vagy legalábbis segít elvezetni a nedvességet. Ha izzadásra hajlamosak vagyunk (vagy nagyon meleg van), akkor legyen nálunk egy tartalék zokni, amit átválthatunk. A cipőt cseréljük naponta, hogy legyen ideje kiszáradni, felfrissülni.
Ne mászkáljunk mezítláb fürdőkben, strandokon, edzőtermek öltözőiben, zuhanyzóiban. Mindig viseljünk papucsot, lehetőleg olyat, amelyet alaposan ki tudunk tisztítani. Két viselés között hagyjuk kiszáradni! Ne használjunk mással együtt körömvágó ollót, körömcsipeszt vagy körömreszelőt, illetve rendszeresen fertőtlenítsük ezeket az eszközöket is, például alkohollal. Ha az egyik körmünk megfertőződött, akkor arra külön körömápoló eszközöket használjunk, nehogy "utaztassuk" a kórokozókat a beteg körömről az egészségesre.
Ne hanyagoljuk el a körömgomba kezelését , ne várjuk, hogy majd magától elmúlik. A vény nélkül kapható ecsetelőkkel, speciális körömlakkokkal nagyszerűen kezelhető ez a probléma, de csak akkor, ha nem terjedt el túlságosan. Ha több lábkörmöt is megfertőzött, esetleg a bőrre is átterjedt, gyakran csak nagyon hosszadalmas és költséges kezelés során tudunk tőle megszabadulni, melynél a helyileg ható készítmények mellett szájon át szedhető gyógyszerekre is szükség lehet.