Tény, hogy a húsevő baktérium-fertőzés komoly dolog, s egészen váratlanul és váratlan helyen is megjelenhet. Néhány éve egy 42 éves, a texasi Buda városában lakó férfi például nyugodtan fürdőzött a közeli strandon, másnap azonban komoly fejfájásra és a lábán megjelenő kiütésre panaszkodott.
A férfit a Vibrio vulnificus baktérium támadta meg, amely kétféleképpen fertőzheti meg az embert. Egyrészt a nyers kagylófélék fogyasztása útján, illetve, ha nyílt sebbel a testén úszik fertőzött vízben. Ez történt a texasi férfival is, akinek tünetei eleinte rosszabbodtak és már attól kellett tartani, hogy az orvosoknak nem sikerül megmenteniük a lábát, azonban végül sikeresen felépült.
De tulajdonképpen mit csinál a húsevő baktérium? A baktériumoktól az emberek nem tartanak annyira, mint a vírusoktól, mert tisztában vannak vele, hogy akad belőlük jó fajta is, másrészt úgy vélik, hogy az antibiotikumok hatékonyan alkalmazhatók ellenük.
A húsevő baktérium azonban nem kimondottan barátságos, az általa termelt neurotoxin képes az emberi szövetek lebontására, méghozzá azzal, hogy elpusztít minden egyes sejtet, amivel érintkezésbe kerül. Ha nem sikerül időben kezelni, akkor az érintett testrészek olyan súlyos károsodást szenvedhetnek, hogy nincs más lehetőség, mint a fertőzött szövetek kimetszése, például a végtagamputálás.
Szakértők szerint a húsevő baktériummal történő találkozás különösen veszélyes, ha a fertőzött immunrendszere egyébként sem funkcionál tökéletesen más betegségek (például diabétesz, vesebaj, rák) következményeképpen.
Az antibiotikum-kúra és a végső esetre tartogatott műtéti megoldás elég hatékonyan gátolja a fertőzés továbbterjedését. Az évi 80 ezer Vibrio fertőzésből átlagosan mindössze 100 végződik halállal. De a többiek is megfizetik az árát a gyilkos kórokozóval való találkozásnak.
Forrás: medicaldaily.com