Mi is az az STD?
Az STD, a szexuális úton terjedő fertőzések (Sexually Transmitted Diseases) rövidítése. Nem csak a mindenki által ismert betegségekről van szó, hanem olyan gyakori kórokozók is ide sorolhatók, mint a chlamydia különböző fajtái, paraziták, gombák, vírusok vagy mycoplasmák.
Az STD esetében nem történik tartós immunvédelem, így életünk során többször is megfertőződhetünk. Több mint 30 kórokozó okozhatja ezeket a betegségeket, így a tünetek észlelése után érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
Milyen tünetek jelzik ezeket a betegségeket?
Az STD különböző és változatos tünetekkel jelentkezik. Lehet teljesen tünetmentes is, valamint a lappangási idő is változó. A leggyakoribb tünetek: a váladékozás, hüvelyfolyás , hólyagok, sebek, kiütések, viszketés, fájdalom, láz, nyirokcsomó megnagyobbodása, hasfájás, hasmenés.
Kinek ajánlatos elvégezni a szűrést?
Ha sűrűn cserélgetjük a partnerünket, érdemes elvégeztetni a vizsgálatot. Alapvetően azonban gyermekvállalás előtt mindkét félnek érdemes szűrésre mennie. Új kapcsolatban sem hátrány, ha orvoshoz fordulunk, nehogy továbbfertőzzük partnerünket. Ha jelentkeznek a tünetek, különösen ha visszatérnek, mindenképp keressünk fel egy orvost.
Mit kell tudni a vizsgálatról?
A vizsgálat rutinszerűen történik. Sokan félnek elmenni az orvoshoz panaszaikkal, kellemetlenül érinti őket a probléma. Holott a szakembereknek teljesen természetes ez a vizsgálat, diszkréten kezelik a pácienseket. Először természetesen kikérdezik a beteget a panaszairól, kórtörténetéről. Ezt követően látható elváltozásokat keresnek, kenetet vesznek, melyet megvizsgálnak. A kenetet laboratóriumi teszteknek is alávetik, itt bizonyosodnak meg arról, milyen kórokozóval is van dolguk. Vannak olyan kórokozók is, melyek jelenlétéről vérvétel útján bizonyosodnak meg. Gyakran alkalmaznak Pap-vizsgálatot, mely során a méhnyak sejtjeit vizsgálják. Főként HPV-fertőzés után kutatnak ezzel a módszerrel.
A kezeléshez elengedhetetlen a pontos diagnózis, majd ezt követően az ellenőrző vizsgálatok elvégzése is, hiszen így lehet teljes körűen kikezelni a betegséget. A partner kezelése is fontos, hiszen a visszafertőzés veszélye fennáll. Ilyenkor a partner is megkapja a szükséges gyógyszereket.
Vannak olyan betegségek, mint a HIV, szifilisz vagy hepatitisz, melyek negatív eredményeket mutatnak akkor is, ha a beteg fertőzött. Ez esetben a fertőzöttség még új. Az ezekre irányuló vizsgálatok a speciális vírusokra válaszul adott, a szervezet immunrendszere által termelt antitesteket mutatják ki.
Ha tüneteket észlelünk magunkon, forduljunk azonnal orvoshoz, hiszen egyes nemi betegségek halálos kimenetelűek is lehetnek.