Az egészségügyi ellátórendszer jelenleg három-négy olyan gyógyszerrel rendelkezik, amelyet kifejezetten a COVID-19 gyógyítására alkalmaznak, illetve két új hatóanyagot is törzskönyveztek a közelmúltban. Ez utóbbiak főként a fertőzés korai szakaszában nyújthatnak segítséget, megelőzendő a tünetek súlyosbodását - foglalta össze Süle az InfoRádió Aréna című műsorában. Kitért rá, az említett készítmények forgalmában egyértelmű növekedést tapasztaltak, amint elkezdett emelkedni a megbetegedések száma.
A főgyógyszerész kifejtette, ezzel együtt jelentős drágulásra nem volt példa sem az általánosabb terápiában alkalmazott, sem a specifikusan a COVID-19-betegek ellátásában használt készítmények területén. Mindazonáltal utóbbiak már eleve drága gyógyszernek számítanak, de minden egészségügyi rendszer arra törekszik a kontinensen, hogy azokat a lehető legdemokratikusabban ossza el. "Hasonlatosan a vakcinákhoz, ezek a speciális gyógyszerek külön kategóriát képeznek, járványügyi alapokból kerülnek finanszírozásra, minden egyes országban nagyjából hasonló módon" - fogalmazott Süle, hozzátéve, hogy dacára annak, hogy ezek drága gyógyszerek, mégsem jelentenek terhet a lakosságra nézve.
Az interjúban elhangzott az is, hogy nem jellemző, hogy a kórházak nagyobb gyógyszerkészleteket halmoznának fel. "Az, hogy mindenki számára rendelkezésre álljon mindig a megfelelő mennyiségű gyógyszer, föltételezi azt, hogy ne képezzünk túl sok tartalékot ezekből sehol, hanem mindig a megfelelő és a várható igényeknek megfelelő készletekkel rendelkezzünk" - hangsúlyozta a szakember az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával egybecsengő alapelvet. Mint elmondta, részben ennek is köszönhető, hogy egy COVID-19-beteg ugyanolyan eséllyel jut ma hozzá ellátása során a szükséges gyógyszerekhez a hazai kórházakban, mint akár Németországban vagy Franciaországban.
Süle arról is beszélt, a készítmények zömét az Európai Unión belül gyártják. Elhanyagolható azon szállítmányok aránya, amelyek az EU-n kívülről érkeznek, és ezek is általában a zökkenőmentes ellátást támogatják. "Túlnyomórészt az Európai Unió és részben Magyarország az előállítója az általunk alkalmazott gyógyszereknek" - árulta el a főgyógyszerész.