Az új típusú koronavírus egyes fertőzötteknél súlyos gyulladásos folyamatot indít el. Úgy tűnik, épp ez a folyamat, pontosabban az általa aktiválódott Epstein-Barr-vírus felelhet a hosszú COVID kialakulásáért - állapította meg egy friss tanulmány, amiről a MedicalXpress is beszámolt .
Tünetmenteseknél is ugyanolyan gyakori
A tudósok EBV-antitest-vizsgálatokat végeztek el a már felépült betegeken, majd összevetették a hosszú COVID-os személyek EBV-reaktiválódási arányát az elhúzódó panaszokkal nem küzdők eredményével. Azt látták, hogy a hosszú COVID tüneteit mutatók kétharmadánál pozitív EBV-aktiváció volt kimutatható, míg a másik csoportban az alanyok mindössze 10 százalékáról mondható el ugyanez - árulta el Jeffrey E. Gold, a tanulmány vezető szerzője.
Az EBV-aktiválódás ráadásul hasonló gyakorisággal fordul elő a hónapokig lábadozók körében, mint azoknál, akik csak hetekkel a pozitív teszt után észleltek hosszú COVID-os tüneteket - jegyezte meg David J. Hurley társszerző, a Georgia Egyetem molekuláris mikrobiológusa. Elmondása szerint ez alapján arra következtetnek, hogy az aktiváció a megfertőződéssel egy időben vagy nem sokkal később történik meg.
Új remény
A kutatásba egyébként mintegy 180 véletlenszerűen kiválasztott gyógyult személyt vontak be. Harmaduk hosszú COVID-ra jellemző tünetekkel küzdött, közülük pedig sokan tünetmentesen vészelték át a fertőzést. Az Epstein-Barr-vírus aktiválódásával kapcsolatos felfedezés az elhúzódó tünetegyüttes diagnosztizálásában és kezelésében is új dimenziókat nyithat.
Kiderült, kik küzdenek a leggyakrabban hosszú COVID-dal - kattintson!