A humán papillomavírus-fertőzésen (HPV) a szexuálisan aktív emberek négyötöde átesik élete során. Akad, akinél semmilyen egészségügyi problémát nem okoz, másoknál viszont - amennyiben nem ismerik fel időben - akár rosszindulatú daganatos elváltozás kialakulásához is vezethet. A HPV egyes törzsei felelősek például a méhnyakrákos esetek többségéért. (A méhnyakrák világszerte a negyedik legtöbb életet követelő rosszindulatú daganatos halálok.) A HPV-vírus egyes típusai kiváltotta rendellenes sejtburjánzás azonban nem korlátozódik kizárólag a méhnyakra. Testszerte érintheti a bőrt és a nyálkahártyákat: a szájüregben, a végbél környékén, de még a végtagokokon is megjelenhetnek rákos elváltozások.
A méhnyakrák kialakulása szempontjából a HPV-vírus 16-os és 18-as törzse hordozza a legnagyobb kockázatot: ezek felelősek a méhnyakrákos esetek körülbelül 70 százalékáért. A megelőzés ma már egyszerű, legkézenfekvőbb módja a védőoltás. A megfelelő immunvédelem létrejöttéhez két részoltás beadása javasolt - még a nemi élet megkezdése előtt, 9-14 éves korban. (Szakemberek nem csak a lányoknak, a fiúknak is ajánlják.) Tizenöt éves kor felett viszont már három adag vakcina szükséges a hatékony immunvédelem kialakulásához.
Egy oltás is több a semminél. De mennyivel?
Egy nemrégiben megjelent, 2275 kenyai nő részvételével végzett kontrollált vizsgálat eredménye szerint már egyetlen adag HPV elleni vakcina is rendkívül hatékonyan előzheti meg a fertőzést - írja a Healthline. Világszerte háromféle oltóanyagot használnak e célra: a kétkomponensű a leggyakrabban előforduló 16-os és 18-as törzs ellen véd. A négy-, és a kilenckomponensű pedig ezek mellett tartalmaz egyéb vírustörzseket is.
A mostani vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a bivalens vakcina egyetlen adagja 18 hónap elteltével 97,5 százalékos hatékonysággal képes megelőzni a vírus 16-os és 18-as törzse okozta fertőzést. A kilenckomponensű vakcina esetében ez a hatékonyság 89 százalékosnak bizonyult. A kutatók szerint az eredmények ígéretesek, de további vizsgálatokra lesz szükség annak megállapítására, hogy miként alakul a vakcinák hatékonysága az idő múlásával - tíz, vagy akár húsz év elteltével.