"Húsevő baktériummal" fertőzhetnek meg háziállataink

Az MRSA nevű, az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktérium a kutyák és macskák között is terjedhet, sőt ezekről az emberre is átjuthat - állítja egy friss tanulmány.

Az MRSA több néven is ismert - egyesek Mercerként említik, mások a teljes elnevezést használják: meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus , de ezen kívül ismert még további elnevezése (ORSA), sőt a sajtó sokszor "húsevő baktériumként" citálja.

A kórházi szuperbaktériumnak is hívott kórokozó egyik törzsét a háziállatok szintén hordozhatják - ezt állapították meg a Cambridge-i Egyetem kutatói. Nemcsak az otthoni kedvencekről van szó, tehát kutyákról és macskákról, hanem haszonállatokról is. Sőt az állatokról emberre is átjuthat a bacilus.

A kutatók két egymástól független esetet is leírtak, amelyben haszonállatok voltak a kórokozó forrásai, és emberek fertőződtek meg.

A genetikai tesztek azt mutatják, hogy a kutyák és a macskák ugyanazt a baktériumtörzset hordozzák, mint az emberek. Ez azt jelenti a Daily Mail, a brit lap szerint , hogy az MRSA állatok között is terjedhet, például állatorvosi klinikákon, akárcsak az emberek között, a kórházakban. Ugyanakkor a tudósok igyekeznek megnyugtatni a gazdákat, hogy az otthoni állatok esetében nagyon kicsi a megfertőződés kockázata.

Az MRSA-t normál esetben sok ember hordozza, például a bőrén, az orrcimpájában vagy a torkában. Általában nem okoz tüneteket, de a sebekbe bejutva fertőzést okozhat. Most a cambridge-i kutatók azt állítják, minden századik macska hordozza ezt a baktériumtörzset, a kutyáknál pedig 2-9 százalékos az előfordulás esélye.

MRSA (Kép: Wikipedia)

Dr. Mark Holmes egyetemi oktató szerint a fertőzés veszélye kétirányú: nemcsak az állatokról az emberre, hanem fordítva is megtörténhet. Ugyanakkor Holmes is hangsúlyozta: mindez nem riasztó jelenség, a háziállatoknál is megszokott az MRSA jelenléte, az állatok megfertőződése pedig rendkívül ritka.

A cambridge-i kutatók eredményeiket az Amerikai Biológiai Társaság a HáziPatika.com is beszámolt 2011-ben.

A szóban forgó MRSA-törzset egyébként a kutatócsoport két évvel ezelőtt azonosította. A DNS-vizsgálatokból azóta kiderült, hogy bár a fertőzés két irányban terjedhet, a valószínűbb az, hogy állatról emberre kerül át.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.