Idegrendszeri károsodást is okozhat a Covid

Már nem a lélegeztetőgéptől tartanak legjobban.

Akár több évig is az agyban maradhat és ott gyulladásokat okozhat a Covid-19-et kiváltó SARS CoV-2 vírus – derül ki az MTA közleményéből. A kórokozó így tartós idegrendszeri problémákkal is fenyegethet, sőt elképzelhető, hogy akár a neurodegeneratív betegségek felgyorsulásához is hozzájárulhat.

Az emberek immunrendszere ma már sokkal hatékonyabban veszi fel a harcot a koronavírussal, ám elhúzódó hatásai, az úgynevezett long-Covid-szindróma még mindig jellemző. Ezt tanulmányozta Dénes Ádám, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Neuroimmunológia Kutatócsoportjának vezetője.

koronavírus, Covid19, Covid
A Covid komoly hosszútávú szövődményeket is okozhat. Fotó: Getty Images

A vegetatív idegrendszert is károsíthatja

A neuroimmunológus és kollegái arra jutottak, hogy a Covid-19 komoly gyulladást indít el az agy számos pontján, amelynek köze van a hosszú coviddal járó idegrendszeri tünetekhez. Ennek következtében az agy fő immunsejtjei, az agy normális működéséhez rendkívül fontos mikrogliasejtek állapota és működése is megváltozik. A Covid kiváltotta gyulladások a vegetatív idegrendszert is érintik, amely a többek között az ember aktivitását, a vérnyomásváltozásait, a keringését, a szívritmusát és a légzését tartja kézben. Éppen ezért a betegek más szervekben jelentkező tüneteket is tapasztalhatnak, például bőr- és ízületi tüneteket, szívritmuszavart, vérnyomásváltozást, ám ezeknek is idegrendszeri az eredetük.

Az már a járvány első hullámának csúcsán kiderült, hogy a COVID-19 betegség nagyfokú gyulladást okoz a szervezet számos pontján. A pandémia 2019 végi kitörése óta eltelt évek alatt azt is megtanulták a kutatók, hogy a betegek nagy százaléka komplex idegrendszeri tüneteket, ezen belül agyi keringési változásokat is mutat, amelyek gyakran hónapokig fennmaradnak a gyógyulást követően is. A megfigyelések szerint a kialakuló gyulladás fontos közreműködője volt a világjárvány kezdeti szakaszában tömegeket érintő hosszú kórházi kezelés és nagyszámú elhalálozás mellett a betegségből felgyógyultak hosszú távon fennmaradó, az életminőséget nagymértékben meghatározó maradványtüneteinek kialakulásában is

– emelik ki a kutatók.   

Jelenleg nincs olyan módszer, amellyel a long-Covid-szindrómás betegeket hatékonyan lehetne kezelni, ugyanakkor az biztos, hogy a fizikai és szellemi aktivitás fenntartása és fokozása jót tesz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +8 °C

Általában fátyolfelhős, napos idő várható, de az Északi-középhegységben lesznek erősen felhős vagy borult tájak is. Csapadék nem lesz. Gyenge marad a légmozgás. Késő estére 8 és 14 fok közé hűl le a levegő. Az ilyenkor szokásosnál jóval melegebb idő várható, ami miatt a következő hét reggelei ködbe burkolóznak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra