Idén mikrotűs oltóanyagot is kérhetünk influenza ellen

Kiknek érdemes idén oltást kérniük? Mit tartalmaz a vakcina? Van-e valami újdonság, amiről érdemes információt szereznünk a szezon előtt? Az ÁNTSZ szakemberei foglalták össze a legfontosabbakat.

Ezen a héten indul az ÁNTSZ influenzafigyelő szolgálata , ami megfelelő apropó arra is, hogy a szakemberek segítségével összegyűjtsük, mire érdemes figyelnünk, illetve miről érdemes tudnunk az idei szezon előtt. Az elmúlt hónapok tanulsága, hogy a védőoltások fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, hiszen aggasztóan nő az oltásellenes kampányolás mértéke az országban, amit a Tisztiorvosi Hivatal az influenzaszezon előtt inkább megfelelő tájékoztatással próbál megtörni.

9 kérdés, 9 válasz az influenzaszezonról - a válaszokat köszönjük dr. Ócsai Lajosnak (ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője) és dr. Szabó Enikőnek (helyettes tisztifőorvos).

Mikortól kapható az oltóanyag a 2012/2013-as szezonra, és mit tartalmaz?

Már kapható a patikákban az idei influenza elleni védőoltás, mely idén két új vírustörzset tartalmaz a WHO (Egészségügyi világszervezet) ajánlására. Erre a variálásra azért van szükség, mert az influenza vírusa rendkívül változékony, időről időre módosul, ehhez pedig a lehető leggyorsabban alkalmazkodni kell. Idén a háromkomponensű vakcina a következő vírustörzseket tartalmazza: A/California/7/2009 (H1N1)pdm09, A/Victoria/361/2011 (H3N2), B/Wisconsin/1/2010 (Yamagata), ez utóbbi kettő az új törzs, előbbi pedig a H1N1-vírus egyik változata, amit már tavaly is alkalmaztak.

A kapható oltások tartalmában vannak különbségek, hiszen van köztük ún. teljessejtes és hasított vakcina is. A védettség szempontjából azonban ennek semmi jelentősége nincsen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az őszi-téli időszakban a zárt közösségekben menetrendszerűen beköszöntő légúti megbetegedésekért az egyes baktériumokon kívül 5 víruscsalád mintegy 175 tagja felelős. Köztük az influenzavírusok a köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd alatt keletkező légúti váladékcseppecskék révén, cseppfertőzéssel terjednek. Az influenzafertőzések azonban a terjedés gyorsasága tekintetében általában eltérnek az egyéb légúti fertőzésektől. Közösségek tagjainak többsége egyik napról a másikra eshet ágynak az influenza következtében. Az influenza kezdeti tünetei közül a hurutos tünetek hiányozna: jellemző rá a hirtelen kezdet, a magas láz, az erős levertség és az izomfájdalmak. Általában 1-2 hét alatt magától gyógyul, a lábadozás azonban elhúzódó lehet. Szövődményei súlyosak lehetnek, ezért elengedhetetlen a globális felkészülés a szezon előtt.

Kik vannak leginkább veszélyben?

Hosszú évek tapasztalata alapján a világ népességének hozzávetőleg 10 százaléka betegszik meg évente influenzafertőzés következtében. Kiemelten veszélyeztetettek az idősek, a krónikus betegek, a várandós kismamák és a várandósságra készülők, a hat hónaposnál idősebb gyermekek, valamint mindenki, aki nagyobb közösségben él, dolgozik (iskola, óvoda, szociális otthon stb.).

Mikortól érhető el a térítésmentes oltóanyag, és hány darab áll ebből rendelkezésre?

A felsoroltak, akik rizikócsoportba tartoznak, 2012. október közepétől kérhetik az ingyenes vakcinát a háziorvosoktól, házi gyermekorvosuktól. Számukra az állam 1.300.000 oltóanyagot biztosít ingyenesen. Fontos megjegyezni, hogy a jogosultak köre idén bővült: a vérzékenységben szenvedők is részesülhetnek ugyanis ingyenes oltásban, méghozzá egy speciálisan nekik kifejlesztett mikrotűs technikának köszönhetően. Térítésmentesen 2000 vérzékenységben szenvedő juthat hozzá.

A jövő évben újdonság lesz, hogy a gyermekeknek bevezetik az intranazális oltást, azaz orrba oltóanyagot juttatva kaphatnak védelmet a kicsik. Idén ez még hazánkban nem elérhető.

Mi a helyzet azokkal, akik szeretnék beadatni a oltást, de nem jogosultak az ingyenes vakcinára?

A patikákban már kapható az influenza elleni új oltóanyag, receptre kiváltható. Érdemes mihamarabb oltatni, az oltóanyag 1500-3400 Ft közötti áron vásárolható meg.

A kisbabákat hogyan óvhatjuk a vírustól?

A hat hónaposnál fiatalabb csecsemők nem kaphatnak influenza elleni oltást. Ilyenkor a család többi tagja, a kisgyermek közelében élők, a szülők, testvérek biztosíthatnak közvetett védelmet a babának azzal, hogy saját maguk veszik fel az oltást, így megelőzve a fertőzést.

A miktorűs oltóanyag másnak is elérhető? Ez miben jobb?

Igen, bár ennek az ára valamivel drágább, de bárki számára elérhető. Az ún. intradermális vakcina lényege, hogy nem az izomba, hanem a bőrbe megy, és mindössze 0,1 milliliter oltóanyag kell az immunválaszhoz, összehasonlításképpen a normál vakcinában ötször ennyi oltóanyag található. Beadása kevéssé fájdalmas.

Mennyi idő kell a védettséghez?

Az oltás után két héttel alakul ki a védettség.

Lehet hinni a világhálón terjedő, oltásellenes propagandának?

Nem. Ezek a neten terjedő körlevelek, írások sajnos a valóságtól elrugaszkodott összeesküvés-elméletek, nem létező tudósokra és nemzetközi tudományos kutatásokra hivatkoznak. Tele vannak csúsztatással, tárgyi tévedéssel, és előfordul az is, hogy valós tényeket tüntetnek fel hamis színben. A számadatokkal lehet érdemes megvilágítani az oltás hatékonyságát: hazánkban tavaly 831 ezer influenza elleni védőoltást adtak be, adott időszakban pedig mindössze 16 ún. esemény fordult elő (0,02 ezrelék!). Ezeket az oltás utáni eseményeket mindig jelenteni kell a hatóságnak, ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a vakcina beadását követő tünetek összefüggésben vannak az oltóanyaggal. A fent említett időszakban jelentkezett egy esetben láz, egy esetben gyomor- és bélrendszeri panaszok, három esetben az oltás helyén bőrpír, duzzanat vagy fájdalom, két esetben láz végtagfájdalommal, két esetben allergiás reakció, egy esetben testfelületre kiterjedő kiütések, egy esetben átmeneti arcidegbénulás, három esetben utólagosan bejelentett Fluval P utáni esemény és két haláleset. Ez utóbbi két esetben egyiknél sem volt bizonyítható, hogy az influenza elleni védőoltás és az elhalálozás között összefüggés lett volna, a két idős betegnek más, krónikus megbetegedése is volt, sőt az egyik betegnél kiderült, hogy ún. Guillain-Barre szindróma lépett fel nála az oltást követően.

Olvassa el cikkeinket, amelyek ajánljuk 3D animációnkat is , melyből megtudhatja, hogyan fertőz a vírus!

Érdemes kérni a védőoltást influenzaszezon előtt?

Igen, méghozzá még kora ősszel, ilyenkor ugyanis a háziorvosok sem olyan leterheltek, kevesebb az (influenzás) betegek száma, akiktől sorban állás közben esetlegesen más betegségeket is elkaphatunk. Működik majd az ÁNTSZ cégfüggetlen oltópontja is.

Az ÁNTSZ hangsúlyozza, hogy az oltással kapcsolatos kockázatok összehasonlíthatatlanul, nagyságrendekkel kisebbek annál, mint amit az influenza okozta megbetegedések, a szövődmények jelentenek. A szezonális influenza elleni védőoltás segíthet elkerülni a kellemetlen tüneteket okozó, de akár súlyos szövődményekkel járó megbetegedést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.