Az onychomycosis (körömgomba) egy gomba által okozott fertőzés, amely a láb-, és/vagy a kézkörmöket érinti. A körömgomba fájdalmat, diszkomfort érzést, illetve a köröm deformálódását okozhatja. A körmök ilyenkor megvastagodnak, fehéres vagy sárgás elszíneződés jelenik meg rajtuk, az elpusztult szaruanyag morzsalékos massza formájában összegyűlik a köröm alatt. A fertőzés előrehaladtával a köröm egyre jobban deformálódik, pikkelyesedik, töredezik, végül le is válhat.
Kezelése viszonylag egyszerű, de nem szabad hamar, a javuláson felbuzdulva abbahagynunk, hanem sokáig kell használnunk választott készítményt, sőt, ha súlyos körömgombás fertőzésről beszélünk, az orvos szájon át szedhető készítményt is felírhat, hogy "belülről" segítse a külsőleg használt stiftet, ecsetelőt, gyógylakkot.
A körömgomba nem szégyen, nagyon sokan küzdenek vele életkortól és ápoltságtól függetlenül. Sokkal kínosabb, ha valaki úgy vesz fel nyitott cipőt, szandált, hogy nem kezeli ezt az elváltozást. Ráadásul a körömgomba nemcsak esztétikai probléma, hanem akár fájdalmas is lehet, sőt környezetünket, családunkat is fertőzzük vele. Egyéb (lelki természetű) nehézségeket is okozhat, hiszen strandon, uszodában nem ússzuk meg a lapos, utálkozó tekinteteket, nem is beszélve arról az igen kínos szituációról, ha ki is küldenek bennünket a medencéből, vagy megjegyzéseket tesznek személyi higiéniánkra vonatkozóan.
Egyszerűbb ezeket a kínos szituációkat megelőzni a körömgombás fertőzés kezelésével, ami manapság már korántsem olyan macerás, mint egykor a sok reszelgetéssel volt. Egyes stiftes készítmények már olyan hatékonyak, hogy átjutnak a köröm kemény szarurétegén, a fertőzést okozó gombafonalakig, azaz csak fel kell vinnünk őket az érintett körömfelületre.
Ha most elkezdjük a kezelést, az eredmény pár hét után már szemmel látható lesz, tehát időben vagyunk, hogy a nyári kánikulában már sokkal jobb kinézetű lábkörmökkel mutatkozzunk. Igaz, azt is fontos megjegyeznünk, hogy a teljes gyógyulás ennél több időt, kézkörmök esetében 6-8 hónapot, lábkörmök esetében pedig akár 8-12 hónapot is igénybe vehet, azaz a köröm teljes lenövéséig tart.
Arról se feledkezzünk meg, hogy a körömgombás fertőzés bármikor visszatérhet, így a legfontosabb higiéniás szabályokat továbbra is tartsuk be. Azaz hordjunk jól szellőző, kényelmes (bőr) cipőket, fürdés után jól szárogassuk meg lábainkat, és közfürdőkben, strandon csak papucsban lépjünk zuhanyzóba. Ha a családban van érintett, ő külön papucsot, törölközőt, pedikűrkészletet és kádkilépőt használjon.
Tehát ha most nekilátunk a kezelésnek, már az idén nyáron jobb lesz a helyzet, de jövőre biztosan teljesen egészségesek lesznek lábkörmeink, ezért minél hamarabb kérdezzük meg orvosunkat, gyógyszerészünket a rendelkezésre álló készítményekről, és azokat folyamatosan és kitartóan használjuk, hogy ez a szezon már ne a körmök takargatásáról szóljon. Hiszen nincs is szebb látvány, mint egy lebarnult, szépen pedikűrözött és egészséges lábfej.