Idősek szervezetét fiatalíthatja meg egy gyógyszer

Brit tudósok dolgoznak egy olyan gyógykészítményen, amelynek hatására az öregek képesek lesznek ellenállni az influenzának és más betegségeknek.

Az Oxford University kutatói szerint lehetséges lehet egy húszas éveiben lévő fiatal immunrendszerét "átültetni" egy kilencvenes éves páciensbe. Ha a készítmény a klinikai teszteken is jól teljesít, erős javulásnak indulhat a brit egészségügyi rendszer időseket érintő része: az influenza évente ötezer halálesetet okoz, amelyeknek a nagy része sajnálatosan az idősek közül kerül ki.

A C-vitamin talán a legismertebb mikrotápanyag, legtöbben a fontosságával is tisztában vannak. Ám azt, hogy pontosan mi a funkciója a szervezetben, illetve hogy milyen tünetekkel jár a hiánya, már kevesebben tudják. Tudjon meg többen, kattintson! A spermidin névre hallgató vegyület jelentős javulást eredményezett az egerekkel végzett tesztek során - olvasható az eLife szaklapban influenza-, hanem a citomegalovírus ellen is ellenállóak lettek az egerek (ez egy olyan fertőzés, amely tüdőgyulladást, illetve látásproblémákat okozhat).

Az immunrendszer memóriájának javítása a cél

"A vírusos fertőzések mindenki számára kellemetlenek, de a 65 év felettiek számára kifejezetten veszélyesek, számukra pedig kötelező az éves influenzaoltás, ez az egyik legjobb védekezés. A célunk az, hogy ezt a védelmi vonalat erősítsük, akár immunerősítő vegyületek hozzáadásával is" - mondta Katja Simon, a kutatás vezetője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vakcinák azért működnek gyengébben idősebb szervezetekben, mert ahogy öregszünk, immunrendszerünk elveszti "memóriáját", kevésbé emlékszik a fertőzésekre, hogy mit győztünk le korábban és mi ellen lettünk beoltva. Ez azért történik így, mert a T-sejtek, a fertőzésre adandó választ koordináló fehérvérsejtek elveszítik azon képességüket, hogy "emlékképet" alakítsanak ki a fertőzésről, így az idősek, ha egy vírusfertőzés ledönti őket lábukról, képtelenek erős immunválaszt kialakítani.

Az említett spermidin viszont az autofágia folyamatát erősíti: ez az a mechanizmus, amelynek során a sejt feleslegessé vált vagy károsodott részecskéit lebontja és bekebelezi. Azon egerek, akikből hiányzott egy autofágiával kapcsolatos fontos gén, nem tudtak memória-T-sejteket kialakítani (nem tudtak emléket kialakítani erről sejtszinten), miután megkapták az influenzaoltást. Az is kiderült, hogy az idősebb egerekben csökkent az autofágia mértéke. A spermidin hatására azonban a T-sejtek válasza és az immunválasz kialakulása drámai módon megugrott. A kutatók szabadalmaztatták a spermidint és tovább fejlesztik, mielőtt elkezdenék az emberi kísérleteket - úgy vélik, 5-10 évbe telhet, mielőtt az emberi használatra alkalmas vegyület eléri a kórházakat és a klinikákat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.