A szamárköhögés elleni oltóanyagot a háziorvos, a várandósoknak pedig a nőgyógyász írja fel receptre, ezt követően tudjuk kiváltani a gyógyszertárban. A patikákban azonban jellemzően nincs raktáron az oltóanyag, ám ha megrendelik, akkor akár már aznap vagy másnap meg is érkezik a nagykereskedőtől – ismertette el az InfoRádióban Dánielisz Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Járványügyi és Infekciókontroll főosztályának vezetője.
„A kicsik védelme a legfontosabb”
Az év 33. hetében 89 új szamárköhögés-gyanús esetet jegyeztek fel Magyarországon. Bár a laborvizsgálatok számos esetnél még folyamatban vannak, az már így is kijelenthető a szakértő szerint, hogy hétről hétre növekszik a hazai bejelentések száma.
A szamárköhögés főként az egy éven aluli babákat érinti. A legnagyobb veszélyben azonban a két hónapnál fiatalabb, még oltatlan újszülöttek vannak kitéve – náluk nagyon súlyos lefolyású lehet a megbetegedés, akár életveszélybe is kerülhetnek a kicsik. Az idősebb és oltott betegek általában már jóval enyhébb megbetegedéssel küzdenek, és az elhúzódó köhögésen kívül nem jellemző, hogy bármi komolyabb baj kialakul náluk.
Éppen emiatt a legfontosabb a kicsik védelme, amit a várandósok oltásával lehet biztosítani” – fogalmazott.
A szakértő arra is kitért, hogy a várandós nők harmadik trimeszterben történő beoltása mellett az is nagyon fontos, hogy a többi családtag is igényeljen ismétlő oltást, mielőtt látogatná vagy gondozná az oltatlan babát.
A szamárköhögés elsősorban a még oltatlan vagy részlegesen oltott csecsemőkre jelent veszélyt, akiknél az akut légzéselégtelenség és az oxigénhiányos állapot súlyos szövődményeket, akár halált is okozhat – hívta fel a figyelmet egy magyar szakember, aki aki a járványszerűen terjedő betegség csecsemőkori tüneteiről és kockázatairól is beszélt.